עבריתالعربيةEnglish

Warning: key_exists() expects parameter 2 to be array, boolean given in /home/itonaim9/public_html/wp-content/themes/schwan/post_types/schwan_misc/schwan_cpt_frontend.php on line 202

עדכונים אחרונים

כל העדכונים

  הארגון בווידיאו

  שאלות ותשובות

  כל השאלות והתשובות
  • התייחסות ארגון העיתונאים להודעה שהוציאה לשכת העיתונות הממשלתית בדבר שלילת התעודה מעיתונאי אל ג’זירה אליאס כראם:

   הטיעונים לשלילת התעודה, כפי שפורסמו בהודעתה של לשכת העיתונות הממשלתית, הינם בלתי נסבלים במדינה דמוקרטית. עיתונאים אינם רק צינורות של מידע, והם גם פועלים לעתים כדי לקדם סדר יום בהתאם לאינטרס הציבורי כפי שהם רואים אותו, וזאת בכפוף לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות. לא יעלה על הדעת שהמדינה תפגע ביכולתו של עיתונאי לסקר רק בגלל סדר היום שהוא מקדם, יהיה ביקורתי ככל שיהיה כלפי התנהלות המדינה.

   המהלך המתוכנן של לשכת העיתונות הממשלתית, שכלל אינה טוענת להסתה או פגיעה בבטחון המדינה, הוא לא רק פגיעה באליאס כראם אלא פגיעה בעקרונות של חופש ביטוי וחופש עיתונות וביכולת של עיתונאים לשרת נאמנה את הציבור.

   אנו רואים צורך להתייחס לא רק לתוכן ההודעה אלא גם לעיתוי שלה – כשבוע לאחר מסיבת עיתונאים שבה שר התקשורת החדש, איוב קרא, איים לנקוט צעדים שכלל אינם בסמכותו על מנת לסגירת ערוץ אל ג’זירה, שבו אליאס כראם מועסק. ארגון העיתונאים הסתייג מהניסיון הפוליטי של השר להלך אימים על כלי תקשורת, ועל רקע זה אנו חשים אי נוחות מהעובדה שמיד לאחר מכן לשכת העיתונות הממשלתית, שאמורה להתנהל על פי כללים מקצועיים ולא שיקולים פוליטיים, ממהרת לפעול נגד עיתונאי של אל ג’זירה באמצעות טיעונים שאין להם מקום המדינה דמוקרטית.

   אנו קוראים ללשכת העיתונות לחזור בה מהכוונה לשלול את התעודה.

  • ארגון העיתונאים מֵצר על הדברים שנאמרו במסיבת העיתונאים שכינס בתחילת השבוע שר התקשורת החדש, ח”כ איוב קרא. כבוד השר איים לסגור את ערוץ הטלוויזיה אל ג’זירה, כפי שעשו כמה מהמדינות השכנות. השר שכח, כי ישראל היא דמוקרטיה, שבה לא נהוג “לסגור” כלי תקשורת. בישראל פועלים עיתונאים, אזרחי המדינה, העובדים ב”אל ג’זירה”. לשר התקשורת אין כל סמכות או יכולת למנוע מהם לעשות את עבודתם. כל עוד נעשית עבודת הערוץ במסגרת החוק, יש לגנות כל ניסיון של שר התקשורת, שזכה לתמיכת ראש הממשלה, לפגוע בחופש העיתונות

  • ארגון העיתונאים רואה בחומרה את התנהלות המשטרה והפרקליטות ב”פרשת המטענים”. המשטרה הקליטה ותימללה שיחות של עיתונאים בכירים עם מקורותיהם, בהאזנות-סתר, תוך פגיעה בחיסיון העיתונאי.

   בית המשפט העליון כבר פסק, בשורה ארוכה של מקרים, כי שיחות של עיתונאים עם מקורותיהם נהנות מחיסיון. כך ניתן להבטיח את המשך זרימת המידע לציבור באמצעות העיתונות. הפרת החיסיון תרתיע מקורות עתידיים ממסירת מידע לעיתונאים.
   ב”פרשת המטענים” האזינה המשטרה, ככל הנראה, לאנשים שנראו בעיניה חשודים, ובמהלך האזנות אלה קלטה שיחות של המואזנים עם עיתונאים.

   ברגע שנוכחו אנשי המשטרה, כי המדובר בשיחה בין עיתונאי למקור מידע, היה עליהם להפסיק להאזין, ובוודאי שלא לתמלל את השיחות ולהעבירן לפרקליטות ולעורכי-הדין של החשודים.

   כשם שהפרקליטות והמשטרה לא היו מאזינות ומתמללות שיחה בין חשוד לסניגורו, שנקלטה במקרה, משום שיש חיסיון על שיחות בין עורך-דין ולקוחו, כך אסור להאזין ולתמלל שיחה בין מקור לעיתונאי.

  • ארגון העיתונאים הגיש ביום רביעי (2 באוגוסט) עתירה לבג״ץ נגד השר לביטחון פנים, המשרד לביטחון פנים, משטרת ישראל והיועץ המשפטי לממשלה, על רקע של הצטברות אירועי אלימות משטרתית נגד עיתונאים וצלמי עיתונות והרחקתם ממקומות סיקור.

   בעתירה מבקש הארגון כי בג״ץ יורה למשטרה לחדול מפגיעה בעיתונאים ובחופש העיתונות, להימנע מהגבלות לא ענייניות של סיקור. עוד מבקש הארגון מבית המשפט להורות לגופי השיטור לקבוע מדיניות שקופה בנושא השמירה על חופש העיתונות ועל מעמד וזכויות העיתונאים, ודורש כי תוקם ועדה משותפת לארגון העיתונאים ולמשיבים על מנת לגבש מדיניות זו.

   בעתירה מציינים היועצים המשפטיים של הארגון, ד”ר מורן סבוראי ואמיר בשה, כי “דחיפות הגשת העתירה, וצו הביניים המבוקש בכלל זה, נובעת מהמשך התנהלות אסורה של המשיבים, או מי מהם או מי מטעמם, ביחס לעיתונאים, וזאת בצורה ובאופן הפוגעים פגיעה קשה בעקרונות היסוד של הדמוקרטיה הישראלית, וביניהם בחופש העיתונות המהווה חלק מעקרונות יסוד אלה”.

   עוד נכתב בעתירה כי “המשיבים מנסים ליצור מציאות אשר לפיה תימנע אפשרות כיסוי וצילום ארועים על-ידי עיתונאים מקצועיים, ובמקומם יועברו לכלי התקשורת טקסטים, תמונות וקטעי וידאו שצולמו, נכתבו ונערכו על-ידי המשטרה, צה”ל או גורמי שלטון אחרים. זו פרקטיקה מסוכנת, שאינה מתאימה למדינה דמוקרטית, והעותר מתנגד לה נחרצות. ההתנהלות האמורה גם פוגעת בחופש התנועה של עיתונאים ובחופש העיסוק שלהם”.

   נזכיר כי על רקע ריבוי אירועי האלימות כנגד עיתונאים בעת האחרונה, ארגון העיתונאים פנה לפני כשבוע למפכ”ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, בטענה כי עיתונאים נתקלים לא אחת באלימות משטרתית או בהגבלות משטרתיות בלתי סבירות על עבודתם. “תפקידכם להגן עלינו – לא להגביל אותנו”, כתבו נציגי הארגון בפנייתם למפכ”ל.

    

   לקריאת העתירה המלאה לחצו כאן

    

  • בעקבות שורה של מקרים בשבועיים האחרונים שבהם המשטרה הפריעה לעיתונאים במילוי תפקיד ואף נקטה אלימות מיותרת כלפיהם, ארגון העיתונאים פנה אתמול (שלישי) בבוקר אל צמרת המשטרה בדרישה לקיים פגישה דחופה כדי לטפל בבעיה. הפגישה תתקיים כנראה בשבוע הבא.

   עוד בטרם יבשה הדיו על המכתב, קיבלנו בשעות הלילה דיווח בזמן אמת על אלימות משטרתית כלפי עיתונאים בירושלים, שכללה בין היתר זריקת רימוני הלם ומעצר בלתי מוצדק של צלם העיתונות פאיז אבו רמלה (מצורף קטע וידאו). הארגון מיהר ליצור קשר עם משטרת מחוז ירושלים ולהעביר ביקורת על ההתנהלות. עמדנו מולם בקשר עד שהוחלט לשחרר את הצלם.

    

   אנו מתכוונים לדרוש הבהרות והסברים בנוגע למעצרו של אבו רמלה, מאחר שמעצרי סרק של עיתונאים הפכו לאירוע שבשגרה, שפוגע ביכולתם למלא את תפקידם ולשרת את הציבור. אנו מזמינים כל עיתונאי שנתקל באלימות משטרתית או שצעדיו מוצרים לדווח על כך לארגון העיתונאים בזמן אמת כדי שנוכל לטפל ולסייע.

   לא נשתוק על מעצרים ואלימות כלפי עיתונאים.

  גלריות

  צרו איתנו קשר

  ארגון העיתונאים בישראל
  אנחנו נמצאים ממש כאן