עבריתالعربيةEnglish

Warning: key_exists() expects parameter 2 to be array, boolean given in /home/itonaimorg/public_html/wp-content/themes/schwan/post_types/schwan_misc/schwan_cpt_frontend.php on line 202

עדכונים אחרונים

כל העדכונים

  הארגון בווידיאו

  שאלות ותשובות

  כל השאלות והתשובות
  • תגובת ארגון העיתונאים להחלטת בית משפט השלום בטבריה על צו הרחקה נגד עיתונאי “כאן”, יפעת גליק וחן ביאר: “יש לדחות מכל וכל את הניסיון הפסול להרתיע עיתונאי מלבצע את מלאכתו העיתונאית באמצעות טענה להטרדה מאיימת. אין זה ראוי שבית המשפט יעסוק בנושא מהותי ועקרוני הנוגע למעמד העיתונאי בישראל וחופש העיתונות במעמד צד אחד ובאופן נמהר.

   ארגון העיתונאים הגיש היום לבית המשפט בקשה להצטרף להליך במעמד של ידיד בית משפט, וזאת מאחר שמדובר בסוגיה עקרונית של הגנה על יכולתם של עיתונאים לסקר אנשי ציבור ללא הפרעה. זאת לא רק פגיעה בזכותם של העיתונאים לבצע את עבודתם, אלא פגיעה בציבור, שבשמו העיתונאים פועלים ומסקרים את נבחרי הציבור, ואנו מצפים שבית המשפט יבטל את הצו לאלתר. מצופה מנבחרי ציבור, ובהם גם ראש עיריית טבריה הנבחר, להבין את תפקיד העיתונות במדינה דמוקרטית ולכבד את עבודתם של העיתונאים, גם כשהם מעבירים עליו ביקורת”.

   בבקשת ההצטרפות להליך כתבו עורכי הדין של ארגון העיתונאים ד”ר מורן סבוראי ואמיר בשה בין היתר כי “מדובר בהחלטה פוגענית ביותר, הפוגעת בערכי יסוד של השיטה ובהם זכות הציבור לדעת, חופש הביטוי וחופש העיתונות. עוד פוגעת ההחלטה – כאמור – בחופש התנועה של העיתונאים, וזאת לימים רבים ביותר תוך ששמיעת הבקשה במעמד הצדדים נקבעה רק בעוד שבוע ימים ממועד מתן ההחלטה. הקביעות החמורות והפוגעניות, ולרבות זו הקובעת כי העיתונאים יוזמנו לדיון באמצעות המשטרה (!) אינן סבירות, ואינן עומדות בכללים בסיסיים של מידתיות, ובנוסח ובאופן בו ניתנו גם עלולות לפגוע בשמם הטוב ובמוניטין המקצועי של העיתונאים, כמו גם ליצור אפקט מצנן פוגעני בחופש העיתונות בכללותו”.

    

   לקריאת הבקשה שהוגשה לבית המשפט: לחצו כאן

  • ההסכם מעגן את תנאי העבודה בעיתון ומעניק לעיתונאיות ולעיתונאים הטבות משמעותיות בהן: הפרשה לקרנות השתלמות לעשרות עובדות ועובדים, מנגנון העלאת שכר במדרגות ותק קבועות, מנגנון בונוס על רווחי החברה, תוספת של יום חופש ועוד. באופן תקדימי ההסכם כולו נוסח בלשון נקבה ומתייחס לשני המינים, בשונה מן המקובל. ההסכם יהיה תקף לשלוש שנים.

   עיקרי ההסכם:

   קרנות השתלמות – לעיתונאיות ולעיתונאים שלהן ותק של חמש שנים ומעלה, תפריש החברה 2.5% מן השכר לקרן השתלמות. לבעלות ובעלי וותק של למעלה מאחת עשרה שנים, שיעור ההפרשות לקרן ההשתלמות יעמוד על 5%. המשמעות היא כי עם החתימה על ההסכם, יצורפו עשרות עיתונאיות ועיתונאים לקרן השתלמות.

   שכר – ההסכם קובע שכר מינימלי לכל תפקיד בחברה באופן שימנע ירידת שכר. החל מוותק של שנתיים, תינתן העלאת שכר והעלאה נוספת תינתן החל מוותק של חמש שנים. עוד נקבע כי השכר המינימלי לא יפחת משכר המינימום במשק פלוס חמישה אחוז.

   בונוס – ככל שהחברה תציג רווחים, יקבלו עובדות שלהן ותק של שנתיים ומעלה בונוס של 2% מהרווחים.

   ימי חופש – כל עובדת תקבל יום חופשה נוסף מעבר למה שמחייב החוק. כתבים יקבלו כפיצוי על עבודה בשבתות שני ימי חופשה נוספים מעבר למה שמחייב החוק. מעבר לכך יהיו גם ימי חופשה לרגל אירועים משפחתיים כגון: נישואים ולידה.

   ביטחון תעסוקתי ותקופת שיפור – כל עובדת שלה ותק של שנתיים ומעלה וההנהלה שוקלת את סיום העסקתה בגלל סיבות של אי התאמה תזכה לתקופת השתפרות שבמסגרתה תינתן לה הזדמנות לשפר את ביצועיה. רק בסופה – אם היא לא השתפרה – ניתן יהיה לזמן אותה לשימוע. לבעלי ובעלות ותק של שנתיים עד ארבע שנים, תינתן תקופת השתפרות של חודש. לבעלי ובעלות ותק של ארבע שנים עד עשר שנים – תינתן תקופת השתפרות של חודשיים. מעשר שנים ומעלה – תקופת השתפרות של שלושה חודשים.

   הגנה מפני תביעות – כפי שנהגה עד כה, במקרים של תביעות נגד עיתונאיות בגין פרסומים בעיתון, הנהלת העיתון תישא בעלויות ההגנה , גם לגבי מי שכבר לא מועסקת בעיתון.

   אתיקה – הצדדים הסכימו להמשיך לפעול לפי תקנון האתיקה של מועצת העיתונות.

   מו”ל הארץ עמוס שוקן:
   “עקרונית אני מתנגד ליחסי עבודה קיבוציים, וגם לא בטוח שזה נותן ערך לעובדות ולעובדים בהארץ, לעומת מצב ללא הסכם קיבוצי, אבל החקיקה כפי שהתפתחה בשנים האחרונות דוחפת לכיוון הזה ולכן שיתפנו פעולה עם רצון העיתונאיות והעיתונאים שיהיה הסכם כזה במערכת. אני כן חושב שתקופת הדיונים על ההסכם שנמשכה מספר שנים יצרה דיאלוג חיובי בין הנהלת העיתון ונציגי העיתונאיות והעיתונאים יותר ממה שהיה לפני התחלת המו”מ. כתוצאה מכך, בין השאר, החליט הדירקטוריון של החברה להזמין את נציגי העיתונאיות והעיתונאים להשתתף בישיבות הדירקטוריון, כהיבט נוסף של שיתוף הפעולה בכלל.”

   יו”ר ועד העיתונאים, יעל קציר:
   “לאחר כ-6 שנים של משא ומתן, ו-30 שנה ללא הסכם קיבוצי בהארץ, אני גאה ונרגשת ממעמד החתימה על הסכם קיבוצי היסטורי שיתרום להגנה ולביטחון התעסוקתי של העובדות והעובדים במערכת. ברצוני להודות לשותפיי לדרך לאורך השנים: חברי הוועד, העובדות והעובדים, ארגון העיתונאים, משרד לגאיה תקשורת ומשרד עו״ד בשה-זבידה-סבוראי”

  • ארגון העיתונאים הכריז הבוקר (ד’) על סכסוך עבודה בחברת החדשות של ערוץ עשר, לאור המשבר בתהליך אישור המיזוג המתוכנן בין חברת “רשת” וערוץ עשר. גורמים רבים מעריכים כי ללא מיזוג שתי החברות, צפוי הערוץ להיסגר ואיתו חברת החדשות. העובדים פתחו היום בהליך של סכסוך עבודה על מנת להיערך לתרחיש בו תוך זמן קצר יהיה עליהם להיאבק על שמירת זכויותיהם וביטחונם התעסוקתי. ועד העובדים צפוי לערוך אסיפת עובדים במשרדי החברה ולעדכן את כלל העובדים בהתפתחויות האחרונות.

   בתחילת השבוע הוציא ועד העובדים מכתב לעובדי חדשות עשר בו קרא להתגייס למאבק להצלת הערוץ: “בעקבות המכתב מהרשות השנייה בשישי האחרון, אנחנו מצויים בסכנה ממשית להמשך עבודתו של הערוץ. לאחר שיחה שקיימנו עם יו”ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ’, אנו מתרשמים שהיא מתנגדת למיזוג ועושה כעת מאמצים כבירים על-מנת שכלל לא להביא את הדיון אל חברי המועצה. יו”ר הרשות נתלית בסעיפים משפטיים כאלה ואחרים, שבשורה התחתונה יובילו למשיכת זמן יקר, יבטלו את המיזוג ובסוף יציבו את הערוץ ואת העובדים מול שוקת שבורה”, כתב ועד עובדי חדשות 10.

   ביום חמישי האחרון, צפויה הייתה להתקיים ישיבה של מועצת הרשות השניה, לדון בהסכם המיזוג, אך זו בוטלה ובמקומה נשלח מכתב לנציגי “רשת” וערוץ עשר בו נטען כי בקשותיהם במסגרת הליך המיזוג אינן עולות בקנה אחד עם דרישות החוק.

  • בתום משא ומתן ממושך, חתמו נציגי ארגון העיתונאים וועד עיתונאי וואלה!NEWS על הסכם קיבוצי ראשון עם הנהלת החברה. ההסכם שנחתם תקף לשלוש שנים וכולל שורה של הטבות לעובדים, שמשפרות את תנאי ההעסקה ואת היציבות התעסוקתית בחברה:

   קרן השתלמות: עובד בוותק של שנתיים ומעלה יקבל קרן השתלמות שאליה יופקדו 2.5% מצד המעסיק. לעובד בוותק של 5 שנים ומעלה יופקדו 5% מצד המעסיק.

   אתיקה: הנהלת וואלה התחייבה לפעול בהתאם לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות. מדובר בהישג חשוב שהופך את האתיקה העיתונאית להוראות בעלות מעמד משפטי מחייב ומחזק את החופש העיתונאי במערכת וואלה.

   תקופת השתפרות לפני פיטורים: במקרה בו ההנהלה שוקלת את סיום העסקתו של עובד מסיבות של אי התאמה, יקבל העובד תקופת השתפרות. עובד בוותק של בין שנתיים לחמש שנים – יקבל תקופת השתפרות של 30 יום. עובד בוותק של חמש שנים ומעלה יקבל תקופת השתפרות בת 60 יום. עובד שישתפר בתקופה בהתאם לדרישות ההנהלה יהיה מוגן מפיטורים.

   שכר מינימום גבוה מהחוק: ההסכם כולל טבלה שמסדירה שכר מינימום לכל תפקיד במערכת העיתונאית. שכר המינימום בכל תפקיד עולה ב-10% לעובדים עם ותק של מעל שלוש שנים, וב-10% נוספים לעובדים עם ותק של חמש שנים ומעלה.

   תוספת ימי חופשה: לעיתונאים עם ותק של עד חמש שנים יינתן יום חופש נוסף מעל לקבוע בחוק. לבעלי ותק של חמש שנים ומעלה – יינתנו שני ימי חופש נוספים מעבר למה שנקבע בחוק.

   חופשות מיוחדות: ימי חופשה יינתנו באירועים מיוחדים לרגל נישואים, בעת לידה, ברית מילה/בריתה ועוד.

   ימי מחלה: תשלום דמי מחלה יהיה בשיעור 100% החל מיום המחלה הראשון. כל עובד יוכל לנצל עשרה ימי מחלה לצורך טיפול בילד חולה (במקום שמונה שנותן החוק).

   תגמול על כוננות: עיתונאי שיידרש להיות בכוננות יהיה זכאי לקבל מנוחת פיצוי מגובה שליש משעות הכוננות שביצע בפועל (למשל על כוננות של 24 שעות יקבל העובד 8 שעות מנוחה, שלמעשה שוות ליום חופשה). אם עיתונאי בכוננות הוקפץ להגיע למערכת, אז בנוסף למנוחת הפיצוי על שעות הכוננות, הוא גם יקבל תשלום בגין עבודתו בפועל.

   שי: באירועים משפחתיים ואישיים יקבלו העובדים שי מהחברה בשווי שלא יפחת מ-150 שקלים.

   עדיפות במשרות: עובדי החברה יקבלו עדיפות בגישה לתפקידים שמתפנים במערכת.

   השתלמויות: כל עיתונאי יהיה זכאי אחת לשנה לצאת ליום השתלמות שייחשב כיום עבודה בשכר.

   מנכ״ל וואלה, אילן ישועה: ״מברך את העיתונאים בוואלה ואת ארגון העיתונאים של ההסתדרות על חתימת ההסכם ועל משא ומתן שנוהל תוך אחריות והוגנות וללא כל משבר ביחסי העבודה ובהתנהלות החברה. לצד טיפוח זכויות העובדים, שומר ההסכם על סמכויות הניהול המלאות בידי ההנהלה ומבטיח את יציבות החברה והגמישות הניהולית הנדרשת גם בהקשר לתהליך המכירה בו מצויה כרגע החברה. הכללת תקנון אתיקה מקצועית בהסכם מבטיחה חופש עיתונאי ואת עצמאות המערכת ומחזקת את החברה״.

   יו״ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ׳יצקי: ״זה היה משא ומתן ארוך אבל לכל אורכו נוהל באווירה חיובית ותוך קשב של הצדדים זה לצרכים של זה. התוצאות הן בהתאם: מדובר בהסכם שמשפר את תנאי ההעסקה של העיתונאים ואת בטחונם התעסוקתי. אנחנו מברכים את וואלה שהסכימו לקחת על עצמם את תקנון האתיקה של מועצת העיתונות ולהכניס אותו כפרק מחייב בתוך ההסכם הקיבוצי״.

   ועד וואלה: ״לקראת העתיד המאתגר שעוד נכון לנו, אנחנו שמחים מאוד שהגענו להסכמות עם הנהלת החברה. הבסיס של כל חברה הוא ההון האנושי שלה, וכעיתונאים בעלי עין ביקורתית על המתרחש במדינה ובכלל – אנחנו מאמינים שכלי תקשורת צריך להוות דוגמה ליחסי עבודה תקינים, ואנחנו גאים שההסכם משקף את אותה אמונה. ההסכם שנחתם היום מהווה אבן דרך ובסיס לנאמנות בין הנהלת החברה והעובדים, וכולנו תקווה שהכללת פרק האתיקה של מועצת העיתונות בהסכם מהווה הוכחה לנאמנות של אתר וואלה! NEWS כלפי הגולשים שלו. זה גם הזמן הראוי להודות לארגון העיתונאים שעמד לצדנו לאורך התהליך הממושך וכן להנהלת החברה על מעורבותה ורצינותה לאורך המו”מ״.

   המשא ומתן לווה על ידי היועצים המשפטיים של ארגון העיתונאים, עוה״ד אמיר בשה וד״ר מורן סבוראי. את וואלה!NEWS ליוו עורכי הדין אוהד גלעדי ושירלי רזניק האוזר ממשרד נחום פינברג ושות’.

  • לאחר משא ומתן ארוך, נחתם אתמול בערב (ג’) הסכם קיבוצי נוסף בין ועד עיתונאי גלובס ונציגי ארגון העיתונאים להנהלת העיתון, שמשפר את תנאי ההעסקה של העובדים. תוקפו של ההסכם הקיבוצי הראשון שנחתם בגלובס בדצמבר 2015 יוארך ב4 שנים נוספות ובמקביל ההסכם הקיבוצי החדש מכיל הטבות כלכליות והארכה של תקופת החסינות מפיטורי צמצום עבור העובדים.

   בהתאם להסכם שנחתם בחודש מרץ 2017 בין הארגון והוועד לרוכשת העתידית של גלובס, אלונה בר-און ושותפתה ענת אגמון, נערך דיון והוצג לעובדים מתווה לחלוקת בונוס בהתאם לעמידה ביעדי רווחיות החברה, ע”פ פרמטרים שיוגדרו מראש. כמו כן, בהמשך להתחייבויות בהסכם זה להגדיל את הזכאות וההפרשות לקרנות השתלמות של העובדים, עודכנו קרנות ההשתלמות בחברה כך שעבור עובדים בעלי וותק של 3.5 שנים, יופרשו 2.5% תגמולי מעסיק, עבור עובדים בעלי וותק של 7 שנים, יופרשו 5% ועבור עובדים בעלי וותק של 10 שנים, יופרשו 7.5% מהשכר.

   לאור כוונת הנהלת החברה לשנות את מבנה השכר ולפשט נוהגים לתשלום עבור עבודות מיוחדות: מרבית תשלומי שכר הסופרים שעיתונאים קיבלו עד כה עבור כתיבה לחלקי העיתון השונים ייכנסו לתוך שכר הבסיס, וכתוצאה מכך יופרשו עליהם הפרשות סוציאליות והם יהפכו לרכיב קבוע בשכר. כמו כן, הוגדרו תעריפי מינימום למשימות שונות כאשר עובדים מתבקשים לקחת חלק בפרויקטים מסחריים, כנסים ועידות וכדומה.

  גלריות

  צרו איתנו קשר

  ארגון העיתונאים בישראל
  אנחנו נמצאים ממש כאן