עבריתالعربيةEnglish

Warning: key_exists() expects parameter 2 to be array, boolean given in /home/itonaimorg/public_html/wp-content/themes/schwan/post_types/schwan_misc/schwan_cpt_frontend.php on line 202

עדכונים אחרונים

כל העדכונים

  הארגון בווידיאו

  שאלות ותשובות

  כל השאלות והתשובות
  • בתום משא ומתן ממושך, חתמו נציגי ארגון העיתונאים וועד עיתונאי וואלה!NEWS על הסכם קיבוצי ראשון עם הנהלת החברה. ההסכם שנחתם תקף לשלוש שנים וכולל שורה של הטבות לעובדים, שמשפרות את תנאי ההעסקה ואת היציבות התעסוקתית בחברה:

   קרן השתלמות: עובד בוותק של שנתיים ומעלה יקבל קרן השתלמות שאליה יופקדו 2.5% מצד המעסיק. לעובד בוותק של 5 שנים ומעלה יופקדו 5% מצד המעסיק.

   אתיקה: הנהלת וואלה התחייבה לפעול בהתאם לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות. מדובר בהישג חשוב שהופך את האתיקה העיתונאית להוראות בעלות מעמד משפטי מחייב ומחזק את החופש העיתונאי במערכת וואלה.

   תקופת השתפרות לפני פיטורים: במקרה בו ההנהלה שוקלת את סיום העסקתו של עובד מסיבות של אי התאמה, יקבל העובד תקופת השתפרות. עובד בוותק של בין שנתיים לחמש שנים – יקבל תקופת השתפרות של 30 יום. עובד בוותק של חמש שנים ומעלה יקבל תקופת השתפרות בת 60 יום. עובד שישתפר בתקופה בהתאם לדרישות ההנהלה יהיה מוגן מפיטורים.

   שכר מינימום גבוה מהחוק: ההסכם כולל טבלה שמסדירה שכר מינימום לכל תפקיד במערכת העיתונאית. שכר המינימום בכל תפקיד עולה ב-10% לעובדים עם ותק של מעל שלוש שנים, וב-10% נוספים לעובדים עם ותק של חמש שנים ומעלה.

   תוספת ימי חופשה: לעיתונאים עם ותק של עד חמש שנים יינתן יום חופש נוסף מעל לקבוע בחוק. לבעלי ותק של חמש שנים ומעלה – יינתנו שני ימי חופש נוספים מעבר למה שנקבע בחוק.

   חופשות מיוחדות: ימי חופשה יינתנו באירועים מיוחדים לרגל נישואים, בעת לידה, ברית מילה/בריתה ועוד.

   ימי מחלה: תשלום דמי מחלה יהיה בשיעור 100% החל מיום המחלה הראשון. כל עובד יוכל לנצל עשרה ימי מחלה לצורך טיפול בילד חולה (במקום שמונה שנותן החוק).

   תגמול על כוננות: עיתונאי שיידרש להיות בכוננות יהיה זכאי לקבל מנוחת פיצוי מגובה שליש משעות הכוננות שביצע בפועל (למשל על כוננות של 24 שעות יקבל העובד 8 שעות מנוחה, שלמעשה שוות ליום חופשה). אם עיתונאי בכוננות הוקפץ להגיע למערכת, אז בנוסף למנוחת הפיצוי על שעות הכוננות, הוא גם יקבל תשלום בגין עבודתו בפועל.

   שי: באירועים משפחתיים ואישיים יקבלו העובדים שי מהחברה בשווי שלא יפחת מ-150 שקלים.

   עדיפות במשרות: עובדי החברה יקבלו עדיפות בגישה לתפקידים שמתפנים במערכת.

   השתלמויות: כל עיתונאי יהיה זכאי אחת לשנה לצאת ליום השתלמות שייחשב כיום עבודה בשכר.

   מנכ״ל וואלה, אילן ישועה: ״מברך את העיתונאים בוואלה ואת ארגון העיתונאים של ההסתדרות על חתימת ההסכם ועל משא ומתן שנוהל תוך אחריות והוגנות וללא כל משבר ביחסי העבודה ובהתנהלות החברה. לצד טיפוח זכויות העובדים, שומר ההסכם על סמכויות הניהול המלאות בידי ההנהלה ומבטיח את יציבות החברה והגמישות הניהולית הנדרשת גם בהקשר לתהליך המכירה בו מצויה כרגע החברה. הכללת תקנון אתיקה מקצועית בהסכם מבטיחה חופש עיתונאי ואת עצמאות המערכת ומחזקת את החברה״.

   יו״ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ׳יצקי: ״זה היה משא ומתן ארוך אבל לכל אורכו נוהל באווירה חיובית ותוך קשב של הצדדים זה לצרכים של זה. התוצאות הן בהתאם: מדובר בהסכם שמשפר את תנאי ההעסקה של העיתונאים ואת בטחונם התעסוקתי. אנחנו מברכים את וואלה שהסכימו לקחת על עצמם את תקנון האתיקה של מועצת העיתונות ולהכניס אותו כפרק מחייב בתוך ההסכם הקיבוצי״.

   ועד וואלה: ״לקראת העתיד המאתגר שעוד נכון לנו, אנחנו שמחים מאוד שהגענו להסכמות עם הנהלת החברה. הבסיס של כל חברה הוא ההון האנושי שלה, וכעיתונאים בעלי עין ביקורתית על המתרחש במדינה ובכלל – אנחנו מאמינים שכלי תקשורת צריך להוות דוגמה ליחסי עבודה תקינים, ואנחנו גאים שההסכם משקף את אותה אמונה. ההסכם שנחתם היום מהווה אבן דרך ובסיס לנאמנות בין הנהלת החברה והעובדים, וכולנו תקווה שהכללת פרק האתיקה של מועצת העיתונות בהסכם מהווה הוכחה לנאמנות של אתר וואלה! NEWS כלפי הגולשים שלו. זה גם הזמן הראוי להודות לארגון העיתונאים שעמד לצדנו לאורך התהליך הממושך וכן להנהלת החברה על מעורבותה ורצינותה לאורך המו”מ״.

   המשא ומתן לווה על ידי היועצים המשפטיים של ארגון העיתונאים, עוה״ד אמיר בשה וד״ר מורן סבוראי. את וואלה!NEWS ליוו עורכי הדין אוהד גלעדי ושירלי רזניק האוזר ממשרד נחום פינברג ושות’.

  • לאחר משא ומתן ארוך, נחתם אתמול בערב (ג’) הסכם קיבוצי נוסף בין ועד עיתונאי גלובס ונציגי ארגון העיתונאים להנהלת העיתון, שמשפר את תנאי ההעסקה של העובדים. תוקפו של ההסכם הקיבוצי הראשון שנחתם בגלובס בדצמבר 2015 יוארך ב4 שנים נוספות ובמקביל ההסכם הקיבוצי החדש מכיל הטבות כלכליות והארכה של תקופת החסינות מפיטורי צמצום עבור העובדים.

   בהתאם להסכם שנחתם בחודש מרץ 2017 בין הארגון והוועד לרוכשת העתידית של גלובס, אלונה בר-און ושותפתה ענת אגמון, נערך דיון והוצג לעובדים מתווה לחלוקת בונוס בהתאם לעמידה ביעדי רווחיות החברה, ע”פ פרמטרים שיוגדרו מראש. כמו כן, בהמשך להתחייבויות בהסכם זה להגדיל את הזכאות וההפרשות לקרנות השתלמות של העובדים, עודכנו קרנות ההשתלמות בחברה כך שעבור עובדים בעלי וותק של 3.5 שנים, יופרשו 2.5% תגמולי מעסיק, עבור עובדים בעלי וותק של 7 שנים, יופרשו 5% ועבור עובדים בעלי וותק של 10 שנים, יופרשו 7.5% מהשכר.

   לאור כוונת הנהלת החברה לשנות את מבנה השכר ולפשט נוהגים לתשלום עבור עבודות מיוחדות: מרבית תשלומי שכר הסופרים שעיתונאים קיבלו עד כה עבור כתיבה לחלקי העיתון השונים ייכנסו לתוך שכר הבסיס, וכתוצאה מכך יופרשו עליהם הפרשות סוציאליות והם יהפכו לרכיב קבוע בשכר. כמו כן, הוגדרו תעריפי מינימום למשימות שונות כאשר עובדים מתבקשים לקחת חלק בפרויקטים מסחריים, כנסים ועידות וכדומה.

  • ארגון  העיתונאים פנה למפכ”ל בבקשה לברר מדוע הותקף העיתונאי, שהציג תעודת עיתונאי רשמית של לע”מ.

   ביום ב’ סיקר העיתונאי יאיר אורביטו הפגנה של חרדים בבני-ברק, בסמוך לצומת הרחובות אהרונוביץ וז’בוטינסקי. העיתונאי – חייל גלי צה”ל שהיה בבגדים אזרחיים – ניסה לצלם את המפגינים, כאשר הוא ניצב מאחורי קו השוטרים לדברי העיתונאי, הוא הרגיש לפתע מכה בכתף, ושוטרים החלו לגרור אותו על פני מדרגות, למרות שלא יצר כל סכנה, לא עמד בין המפגינים ולא גרם שום הפרעה. השוטרים בעטו בו וגררו אותו מהמקום ללא כל סיבה. העיתונאי צעק “אני עיתונאי” ושלף תעודה המעידה על כך. בתחילה הגיבו השוטרים בצעקות “זה לא מעניין אותי” ולאחר מכן אחרי משנרגעו מעט הרוחות, תקפו השוטרים את העיתונאי על כך שאינו עונד את תעודת העיתונאי על חזהו. בין השוטרים התוקפים הוזכרו שמותיהם של השוטרים אלירן סיאנוב ועומר נחום.

   תקיפת אורביטו, באה על רקע גרירת רגליים של משטרת ישראל לקביעת נהלים ברורים בכל הקשור ליחס של כוחותיה בשטח כלפי אנשי תקשורת.

   בית-המשפט העליון קבע לפני שלושה חודשים מועד לאישור הנוהל להסדרת יחס כוחות המשטרה לעיתונאים בשטח, שהיה אמור להיות מגובש בשיתוף עם נציגי ארגון העיתונאים, אך המשטרה טרם הצליחה לגבשו, וכבר הגישה שלוש בקשות ארכה לבית-המשפט העליון שאושרו.

   עוד על הנושא בכתבת העין השביעית.

  • במכתב לעובדי תאגיד השידור הציבורי, קרא הארגון לתקן את הליקויים והביע תמיכה בעובדים. בכתבה שהופיעה יום לפני כן ב”הארץ”, נחשף קיומו של קובץ המכיל מידע וחוות דעת פוגעניים על עובדי רשות השידור הוותיקים. לשון המכתב:

   “היום (ה’) פורסמה ב”הארץ” כתבה שחושפת את התנהלות הנהלת התאגיד החל מימי ההקמה והתמקדה ביחס המשפיל והמבזה שספגו עובדי רשות השידור לשעבר.

   בין היתר פורסם כי התאגיד החזיק בקובץ ובו מידע פוגעני על רבים מעובדי הרשות בעת שגורלם ועתידם התעסוקתי נמסרו בידי הנהלת התאגיד. מדובר בפגיעה קשה בעובדים הללו – בכבודם, בשמם הטוב ובזכותם להליך שוויוני והוגן בקבלה לעבודה.

   בעקבות מידע לפיו קיים קובץ כזה, פנו לאחרונה היועצים המשפטיים של ארגון העיתונאים, עוה״ד אמיר בשה וד״ר מורן סבוראי, למועצת התאגיד ולמבקרת הפנים, בדרישה לקבל מהם הבהרות בנוגע לקיום הקובץ ובנוגע לאופן שבו הם מתכוונים לטפל בסוגיה. לדאבוננו, התשובות שהתקבלו היו מתחמקות והעידו על היעדר כוונה לטפל לעומק בליקוי.

   אנחנו רואים בחומרה לא רק את הפגיעה בעובדים אלא גם את הניסיון להתנער מאחריות. לא כך ראוי שינהג מעסיק, קל וחומר לא כשמדובר בתאגיד שידור ציבורי.

   מקוממת לא פחות תגובתו של המנכ”ל שנשלחה הערב לעובדים. במקום להתמודד עם התמונה העגומה שעלתה מהכתבה, הוא העדיף להתכחש לדברים ולהמשיך להפריח סיסמאות וחצאי אמיתות.

   ראוי שכעת, עם פרסום הדברים, תשכיל ההנהלה לקחת אחריות אמיתית ולשפר את דרכיה.

   אנו דורשים כעת גם ממועצת התאגיד לבדוק לעומק את הדברים שנחשפו בכתבה ולפעול בתקיפות לתיקון הקלקולים. אם במועצה ימשיכו למרוח את הבירור לא נהסס לנקוט בכל הצעדים העומדים לרשותנו.

   במקביל, אנו קוראים לכל עובד או עובדת שנפגעו לפנות לוועד ולארגון העיתונאים כדי לבחון את האפשרויות המשפטיות העומדות בפניו באמצעות עורכי הדין של הארגון.

   בברכה,
   ארגון העיתונאים וועד התאגיד”

  • ארגון העיתונאים הכריז (א’) על סכסוך עבודה בגופי התקשורת המאוגדים בידיעות אחרונות. הסכסוך חל על כ-430 עובדי מערכת ידיעות אחרונות, כלכליסט, לאשה ו-Xnet.

   סכסוך העבודה הוכרז לאחר שהנהלת ידיעות אחרונות הודיעה רשמית על שינויים מבניים חד-צדדיים שבכוונתה לערוך במערכת העיתון וזאת למרות שהכחישה כוונה זו בפני הוועד והארגון לאורך תקופה ארוכה.

   כמו כן, ההנהלה מנהלת משא ומתן עם הוועד והארגון בחוסר תום לב ונוקטת סחבת בניהולו. בין הוועד והארגון להנהלה התגלעו מחלוקות רבות במהלך המו”מ במספר נושאים ובהם: פיטורי צמצום, שינוי מתווה השכר, אתיקה ועוד.

   בארגון ובוועד דורשים מההנהלה לעצור מיד את כל הליכי השינויים והפיטורים עד להיוועצות ולהגעה להסכמות עם הוועד; לחזור ולכלול את פרק האתיקה בהסכם המתגבש; ולקיים מו”מ אינטנסיבי ומהיר לחתימת ההסכם הקיבוצי.

  גלריות

  צרו איתנו קשר

  ארגון העיתונאים בישראל
  אנחנו נמצאים ממש כאן