עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

שלילת תעודת לע״מ מאליאס כראם - פגיעה בחופש הביטוי

התייחסות ארגון העיתונאים להודעה שהוציאה לשכת העיתונות הממשלתית בדבר שלילת התעודה מעיתונאי אל ג'זירה אליאס כראם:

הטיעונים לשלילת התעודה, כפי שפורסמו בהודעתה של לשכת העיתונות הממשלתית, הינם בלתי נסבלים במדינה דמוקרטית. עיתונאים אינם רק צינורות של מידע, והם גם פועלים לעתים כדי לקדם סדר יום בהתאם לאינטרס הציבורי כפי שהם רואים אותו, וזאת בכפוף לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות. לא יעלה על הדעת שהמדינה תפגע ביכולתו של עיתונאי לסקר רק בגלל סדר היום שהוא מקדם, יהיה ביקורתי ככל שיהיה כלפי התנהלות המדינה.

המהלך המתוכנן של לשכת העיתונות הממשלתית, שכלל אינה טוענת להסתה או פגיעה בבטחון המדינה, הוא לא רק פגיעה באליאס כראם אלא פגיעה בעקרונות של חופש ביטוי וחופש עיתונות וביכולת של עיתונאים לשרת נאמנה את הציבור.

אנו רואים צורך להתייחס לא רק לתוכן ההודעה אלא גם לעיתוי שלה – כשבוע לאחר מסיבת עיתונאים שבה שר התקשורת החדש, איוב קרא, איים לנקוט צעדים שכלל אינם בסמכותו על מנת לסגירת ערוץ אל ג'זירה, שבו אליאס כראם מועסק. ארגון העיתונאים הסתייג מהניסיון הפוליטי של השר להלך אימים על כלי תקשורת, ועל רקע זה אנו חשים אי נוחות מהעובדה שמיד לאחר מכן לשכת העיתונות הממשלתית, שאמורה להתנהל על פי כללים מקצועיים ולא שיקולים פוליטיים, ממהרת לפעול נגד עיתונאי של אל ג'זירה באמצעות טיעונים שאין להם מקום המדינה דמוקרטית.

אנו קוראים ללשכת העיתונות לחזור בה מהכוונה לשלול את התעודה.