עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

דו"ח "עיתונאים תחת מתקפה" הוגש לשר בטחון הפנים עומר בר-לב

יו"ר ארגון העיתונאים והעיתונאיות הגישה היום (ד') את הדו"ח על אלימות כנגד עיתונאים לשנת 2021 לשר לבטחון פנים, עומר בר-לב.

נוכח ריבוי מקרי האלימות וההסתה נגד עיתונאים במהלך 2020, פיתח הארגון כלי ייעודי לניטור ומעקב אחר אירועים בהם הותקפו עיתונאים במהלך עבודתם. 48 עיתונאים הותקפו בשנה החולפת בעת מילוי תפקידם, מתוכם 20 הותקפו על ידי כוחות הביטחון.

יו"ר ארגון העיתונאים והעיתונאיות נורית קנטי: "אלימות נגד עיתונאים הפכה בשנה האחרונה למכת מדינה. למרבה הצער חלק לא מבוטל מהאלימות הזאת מתבצעת על ידי כוחות הביטחון בכלל ושוטרים בפרט. אנו קוראים לשר הבט"פ ולמפכ"ל המשטרה לנקוט בכל הצעדים הנדרשים כדי להפחית בצורה משמעותית את מקרי האלימות נגד עיתונאים"


השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב: "אני שמח להיות השר הראשון שבפניו מוצג הדו"ח על ידי ארגון העיתונאים והעיתונאיות. בשנים האחרונות ועל רקע פרשיות שחיתות שלטונית שנחשפו לעין הציבורית, התחדד תפקידם החשוב העיתונאים כמגיני הדמוקרטיה ברמה שלעיתים אינה פחותה מזו של רשויות אכיפת החוק. עבודתה של משטרת ישראל, כמו גם של העיתונאים בישראל, היא מורכבת ביותר ושוטר שנאלץ להתמודד אל מול אירוע הפרת סדר ציבורי נרחב מתקשה לעיתים להבחין בסערת האירוע בין מפר סדר ועיתונאי שאינו מובדל ממפרי הסדר על ידי זיהוי כלשהו, לכן הצעתי שבמקומות בהם עלול להיות חיכוך ישאו העיתונאים סימן חיצוני שיזהה אותם בתפקידם. במשטרת ישראל נעשים כיום מאמצים רבים על מנת להיטיב את הטיפול בעיתונאים המבצעים את שליחותם, ונמשיך לעבוד על כך בניסיון קבוע להשתפרות".

שנת 2021 הייתה רוויה באירועים של מתקפות נגד עיתונאים, מתקפות פיסיות, לצד התקפות פרועות במרחבים דיגיטליים וברשתות החברתיות.

חלק מהעיתונאים וכלי התקשורת היו למטרה להתקפות שהחלו בחשבונות (פייסבוק/טוויטר) של נבחרי ציבור, והסתיימו – עם או בלי קשר – בתקיפות פיסיות, או באיומים קונקרטיים.

בשנה החולפת 48 עיתונאים הותקפו בעת מילוי תפקידם, מתוכם 20 הותקפו על ידי כוחות הביטחון, 28 הותקפו על ידי אזרחים ו-21 הותקפו בתחומי העיר ירושלים.

יו"ר ארגון העיתונאים והעיתונאיות נורית קנטי: "אלימות נגד עיתונאים הפכה בשנה האחרונה למכת מדינה. למרבה הצער חלק לא מבוטל מהאלימות הזאת מתבצעת על ידי כוחות הביטחון בכלל ושוטרים בפרט. אנו קוראים לשר הבט"פ ולמפכ"ל המשטרה לנקוט בכל הצעדים הנדרשים כדי להפחית בצורה משמעותית את מקרי האלימות נגד עיתונאים, מתוך הבנה שמדובר בעובדים שמבצעים שליחות ציבורית. אנחנו דורשים מפרקליט המדינה לחדד את הנהלים הנוגעים להגשת כתבי אישום כנגד תוקפי עיתונאים. כמו כן, המחלקה לחקירות שוטרים חייבת לגבש נוהל טיפול מיוחד בתלונות המוגשות כנגד שוטרים החשודים בתקיפת עיתונאים".

מגמות מהשנה החולפת

1. טיפול לקוי במתקפות – חלק ניכר מתלונות שהוגשו למחלקה לחקירות שוטרים קיבלו מענה מינימלי או נסגרו מטעמים של חוסר עניין לציבור. בשני מקרים בלבד הוגשו כתבי אישום נגד התוקפים. הטיפול בתלונות לא יצר את אפקט ההרתעה שעשוי היה לצמצם בעתיד תקיפות דומות

2. אלימות כוחות הביטחון – 41% ממקרי האלימות נגד עיתונאים התבצע על ידי כוחות הביטחון אשר אינם מבחינים בינם לבין מפירי חוק. עיקר אירועי האלימות התרחשו באירועים נפיצים בירושלים המזרחית (הר הבית ושיח' ג'ראח) כאשר צלמים וכתבים הותקפו ואף נעצרו למרות שהציגו תעודות עיתונאי; בהפגנות בעלות אופי סוער ברחבי המדינה על רקע אי שקט פוליטי וחברתי; בשטחי הגדה המערבית, בעת חיכוך בין מתנחלים לפלסטינים, התרחשו מתקפות של חיילים כנגד עיתונאים, במטרה להרחיקם מהזירה, מתוך הנחה שגויה שיש להגביל את עבודת העיתונאים בעת חיכוך על רקע ביטחוני.

3. התפרצות מאי האדום – על רק חוסר היציבות הפוליטי וריבוי מערכות הבחירות, התלהט השיח ברשתות החברתיות וברחובות. חלק ניכר מאירועי האלימות החלו באמירות של פוליטיקאים ונבחרי ציבור ברשתות החברתיות. עיתונאים סבלו מתקפו משום שעסקו בסיקור, דיווח ופרשנות של אירועים שהתרחשו. בחודש מאי 2021 נרשמו 20 מקרי אלימות כנגד עיתונאים.

הדו"ח המלא בעברית ובאנגלית.