עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

תביעה תקדימית על אלימות כלפי עיתונאים הוגשה נגד המשטרה

ארגון העיתונאים הגיש היום (ג') לראשונה, תביעה על אלימות כלפי עיתונאים. התביעה הוגשה כנגד משטרת ישראל בעקבות מעצר השווא של העיתונאי יאסר עוקבי והפעלת אלימות נגדו.

מתוך כתב התביעה: ״המשטרה התרשלה בתפקידה וחרגה בפעולותיה ממתחם הסבירות עת עצרה עיתונאי המבצע את עבודתו העיתונאית, תוך השפלתו בזירת האירוע לעיני כל ובזמן שהוא מסקר את האירוע בשידור חי. בתחנת המשטרה נהגו בתובע כאילו מדובר באחרון העבריינים על ידי הכנסתו לתא מעצר וביצוע שני חיפושים גופניים שלא לצורך״

תביעה הוגשה לבית המשפט השלום בבאר שבע על ידי עוה"ד של הארגון גלעד זבידה ואמיר בשה.

מעצרו של העיתונאי יאסר עוקבי בנגב

יאסר עוקבי וארגון העיתונאים תובעים 70 אלף שקלים מהמשטרה בעקבות מקרה התקיפה והמעצר של העיתונאי יאסר עוקבי ב-10 בינואר במהלך סיקור העימותים על רקע נטיעות קק״ל בדרום.

״עניינה של התביעה הוא פגיעה בחופש העיתונות באופן של עיכוב ומעצר בלתי חוקיים, כליאת שווא, ושני חיפושים בלתי חוקיים שביצעה משטרת ישראל כנגד התובע. ההתנהלות הפסולה התרחשה בעת שהעיתונאי ביצע את עבודתו: סיקור אירוע ציבורי רחב היקף למספר גורמים במקביל ובשידור חי. הנתבעת התרשלה בביצוע תפקידה ופעלה בחוסר סמכות כאשר עיכבה את העיתונאי בעת עבודתו העיתונאית תוך הבאתו לתחנת המשטרה ומעצרו מאחורי סורג ובריח.

״מדובר במקרה תקדימי, שכן עד למקרה דנן לא היה מקרה במדינת ישראל בו עיכבו ועצרו עיתונאי ישראלי, הכניסו אותו לתא מעצר תוך ביצוע חיפושים בלתי חוקיים, וזאת מחמת ביצוע עבודתו העיתונאית בלבד. למרבה הצער, מדובר בתופעה רחבה של אלימות לרבות אלימות משטרתית כלפי עיתונאים בעת ביצוע עבודתם, ואולם עד כה אף מקרה לא הגיע לשפל כמו המקרה המונח בפני בית המשפט.

״הנתבעת לא חקרה את העיתונאי, לא פתחה תיק בעניינו ולא הגישה כנגדו כתב אישום, גם לא בקירוב, ולא בכדי. בטרם עוכב ונעצר העיתונאי ללא כל סיבה, הוא הציג בשטח את כל התעודות הנדרשות לרבות תעודת עיתונאי ותעודת זהות. מיותר לציין כי העיתונאי לא ביצע עבירה ואף לא היה יסוד לחשד שיבצע עבירה, התובע לא נקט באיזה פרובוקציה, וכל "חטאו" הוא בעבודתו העיתונאית.

לכתב התביעה המלא.