עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

ארגון העיתונאים עתר לבג"ץ נגד אלימות המשטרה כלפי עיתונאים

ארגון העיתונאים הגיש ביום רביעי (2 באוגוסט) עתירה לבג״ץ נגד השר לביטחון פנים, המשרד לביטחון פנים, משטרת ישראל והיועץ המשפטי לממשלה, על רקע של הצטברות אירועי אלימות משטרתית נגד עיתונאים וצלמי עיתונות והרחקתם ממקומות סיקור.

בעתירה מבקש הארגון כי בג״ץ יורה למשטרה לחדול מפגיעה בעיתונאים ובחופש העיתונות, להימנע מהגבלות לא ענייניות של סיקור. עוד מבקש הארגון מבית המשפט להורות לגופי השיטור לקבוע מדיניות שקופה בנושא השמירה על חופש העיתונות ועל מעמד וזכויות העיתונאים, ודורש כי תוקם ועדה משותפת לארגון העיתונאים ולמשיבים על מנת לגבש מדיניות זו.

בעתירה מציינים היועצים המשפטיים של הארגון, ד"ר מורן סבוראי ואמיר בשה, כי "דחיפות הגשת העתירה, וצו הביניים המבוקש בכלל זה, נובעת מהמשך התנהלות אסורה של המשיבים, או מי מהם או מי מטעמם, ביחס לעיתונאים, וזאת בצורה ובאופן הפוגעים פגיעה קשה בעקרונות היסוד של הדמוקרטיה הישראלית, וביניהם בחופש העיתונות המהווה חלק מעקרונות יסוד אלה".

עוד נכתב בעתירה כי "המשיבים מנסים ליצור מציאות אשר לפיה תימנע אפשרות כיסוי וצילום ארועים על-ידי עיתונאים מקצועיים, ובמקומם יועברו לכלי התקשורת טקסטים, תמונות וקטעי וידאו שצולמו, נכתבו ונערכו על-ידי המשטרה, צה"ל או גורמי שלטון אחרים. זו פרקטיקה מסוכנת, שאינה מתאימה למדינה דמוקרטית, והעותר מתנגד לה נחרצות. ההתנהלות האמורה גם פוגעת בחופש התנועה של עיתונאים ובחופש העיסוק שלהם".

נזכיר כי על רקע ריבוי אירועי האלימות כנגד עיתונאים בעת האחרונה, ארגון העיתונאים פנה לפני כשבוע למפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, בטענה כי עיתונאים נתקלים לא אחת באלימות משטרתית או בהגבלות משטרתיות בלתי סבירות על עבודתם. "תפקידכם להגן עלינו – לא להגביל אותנו", כתבו נציגי הארגון בפנייתם למפכ"ל.

 

לקריאת העתירה המלאה לחצו כאן