עבריתالعربيةEnglish

Warning: key_exists() expects parameter 2 to be array, boolean given in /home/itonaimorg/public_html/wp-content/themes/schwan/post_types/schwan_misc/schwan_cpt_frontend.php on line 202

עדכונים אחרונים

כל העדכונים

  הארגון בווידיאו

  שאלות ותשובות

  כל השאלות והתשובות
  • למה ארגון העיתונאים החליט לעזוב את ההסתדרות? 

   ארגון העיתונאים הוקם לפני 8 שנים במסגרת ההסתדרות כדי לתת לו את הגב הכלכלי והארגוני שנדרש לארגון קטן בתחילת דרכו. השותפות הוכיחה את עצמה והביאה הישגים רבים לציבור העיתונאים – כולל הקמת ועדים ברוב כלי התקשורת בישראל, חתימה על הסכמים קיבוציים, מאבקים מוצלחים על חופש העיתונות ועוד. אבל שני דברים מרכזיים השתנו:

   (א) לפני כחצי שנה, התחלפה צמרת ההסתדרות ואיתה גם הגישה הניהולית. זה הוביל לתמורות פנימיות נרחבות בכלל ההסתדרות, ובתוך כך בא לידי ביטוי גם בשינוי היחס כלפי ארגון העיתונאים. שינוי היחס גרר צמצום משמעותי במשאבים שעמדו לרשות הארגון, באופן שפגע מאוד ביכולת שלנו לעמוד במשימות הרבות והמאתגרות שעומדות לפתחנו. לא פחות חשוב מכך: השינוי העמיד בסכנה מוחשית את העצמאות המוחלטת שממנה ארגון העיתונאים נהנה במשך שמונה שנות קיומו ושהיוותה תנאי בסיסי לשותפות עם ההסתדרות. 

   (ב) ארגון העיתונאים כבר לא נמצא בתחילת דרכו. בשמונה השנים שחלפו ביססנו מעמד ציבורי, כוח ארגוני ובסיס כלכלי יציב – שלראשונה מאפשרים לארגון להתקיים ולעמוד במשימותיו הרבות והמאתגרות גם מחוץ להסתדרות. למעשה, המתווה שאליו הגענו עם ההסתדרות לא רק מבטיח את הקיום של הארגון אלא גם מייצר בסיס לצמיחה משמעותית והרחבת הפעילות לתחומים שעד כה לא היו לנו המשאבים לטפל בהם כפי שרצינו.

   השילוב של הפגיעה במשאבי הארגון בתוך ההסתדרות והיכולת להסתדר טוב יותר מחוץ להסתדרות הובילו להחלטה שהדבר הנכון הוא לקדם את ההיפרדות.

   איך מצטרפים לארגון החדש? האם כל חברי הארגון הישן עוברים אוטומטית לארגון החדש?

   חברות בארגון עובדים היא החלטה וולונטרית ואישית. כל עיתונאי שירצה להצטרף לארגון החדש (בין אם הוא חבר בארגון הישן או לא) יוכל לעשות זאת באמצעות מילוי טופס הצטרפות. בימים הקרובים נתחיל להפיץ את טפסי ההצטרפות האינטרנטיים ונקיים אסיפות במערכות בהן עובדים יוכלו לחתום על טפסי הצטרפות לארגון החדש.

   איזה שירותים הארגון יספק?  

   ארגון העיתונאים במתכונתו החדשה ימשיך לתת את כל השירותים שניתנו לחברי הארגון במסגרת ההסתדרות, ובכלל זה שירותי איגוד מקצועי, מו”מ להסכמים קיבוציים חדשים ואכיפה של הסכמים קיבוציים קיימים, שירותי ייעוץ משפטי לחברים בארגון הזקוקים לכך ומערך משופר של השתלמויות והכשרות. לתקופה מסוימת, חברים שיעברו מההסתדרות לארגון החדש יוכלו להמשיך ליהנות ממועדון הצרכנות “ביחד בשבילך” לפחות עד יולי 2020, כשבמקביל הארגון ייצר אלטרנטיבה ראויה אחרת.

   מתי ואיך ארגון העיתונאים החדש ייכנס לנעלי הארגון הישן ויהפוך לארגון היציג במקום העבודה שלי? 

   כדי שהארגון החדש יוכל להיכנס לנעלי הארגון הישן כארגון יציג צריך שלפחות שליש מהעובדים באותה מערכת יצטרפו לארגון החדש. מהרגע שבו שליש מהעובדים יצטרפו לארגון החדש, הוא יוציא ביחד עם וההסתדרות מכתב למעסיק שמודיע על העברת היציגות.

   האם יכול להיווצר מצב שבו בגלל המהלך נישאר ללא ארגון יציג במקום העבודה? 

   לא. על פי ההסכם בין ההסתדרות לבין הארגון, לא יכול להיווצר ואקום ביציגות. כל עוד היציגות לא עוברת לארגון החדש אז היא נותרת בהסתדרות וממשיכה להיות מטופלת על ידי הצוות של ארגון העיתונאים. כדי שלא יווצר ואקום ביציגות, הוסכם בין ההסתדרות לבין הארגון כי החברות בשני הארגונים לא תהיה נוגדת וכי טופסי הביטול להסתדרות לא ייכנסו לתוקף באופן מיידי אלא רק לאחר שתושלם העברת היציגות.

   האם ההסכם הקיבוצי שיש במקום העבודה שלי ימשיך לחול גם אחרי המעבר לארגון החדש?

   כן. ההסכם הקיבוצי יישאר בתוקף גם עד להעברת היציגות לארגון החדש וגם אחריה.

   מי מוביל את ארגון העיתונאים החדש?

   כדי לשמור על רציפות ולמנוע זעזועים מיותרים, למשך תקופת התארגנות של כחצי שנה עד שנה, חברי המזכירות הנוכחיים של הארגון הישן יכהנו גם כחברי המזכירות של הארגון החדש. גם בקרב צוות הארגון ויועציו ייעשה כל מאמץ לשמר כמה שיותר רציפות והמשכיות. 

   מה יהיו דמי החבר שיגבה הארגון החדש? 

   בשונה מבהסתדרות, ארגון העיתונאים יוכל לקבוע בעצמו מה יהיה גובה דמי החבר שייגבו מחברים. בכוונתנו לבחון אפשרות להנמיך את גובה דמי החבר מבלי לפגוע בשירות שהחברים מקבלים, אבל זה כמובן תלוי במספר החברים שיעברו לארגון החדש. נכון לעכשיו, גביית דמי החבר תתבצע כמו בהסתדרות: דמי החבר של חברים שמועסקים בהסכם קיבוצי ייגבו דרך תלוש השכר. תשלום דמי החבר של יתר החברים יתבצע באמצעות כרטיס אשראי לאחר שהחברות בארגון תאושר. בהתאם להחלטת הוועד המנהל של הארגון, עיתונאים במסגרת התארגנות ראשונית יהיו פטורים מתשלום דמי חבר עד לחתימת הסכם קיבוצי.

    

  • מצורף המכתב המלא ששלח היום ארגון העיתונאים לחבריו:

   שלום לכל חברות וחברי ארגון העיתונאים,

   לאחר כמעט שמונה שנים של עשייה משותפת, בקרוב ארגון העיתונאים יעזוב בצורה מוסכמת את ההסתדרות וייצא לדרך עצמאית. זהו תהליך משמעותי מאוד בחייו של הארגון, שיהפוך אותו להרבה יותר עצמאי ויאפשר לו להשקיע יותר משאבים בכם, חבריו – בשיפור תנאי ההעסקה, קידום חופש העיתונות, עריכת השתלמויות מקצועיות ופעילויות נוספות לחיזוק מעמדם של העיתונאים.

   בחודשיים האחרונים צוות מטעם הארגון – שכולל את החברים אבנר הופשטיין, חגי מטר, טל שורר, יאיר טרצ’יצקי, לינוי בר-גפן, מרואן עתאמנה ורן רזניק – השקיע רבות בדיאלוג מול ההסתדרות על בניית מתווה היפרדות שיבטיח לארגון העיתונאים עתיד טוב יותר. המתווה שאליו הגיע הצוות נידון מול הוועדים של כלי התקשורת ואושר פה אחד בישיבה של מזכירות הארגון שדנה בו. זה מהלך תקדימי ובכלל לא פשוט, אך אנו משוכנעים שהתפיסה הערכית, הסולידריות והתעוזה שיפשרו לארגון העיתונאים לקום ולהתבסס נגד כל הסיכויים, יסייעו לו לעמוד בהצלחה גם באתגר הנוכחי.

   כשארגון העיתונאים הוקם, בסוף 2011, הוחלט לעשות זאת במסגרת ההסתדרות – מתוך ההבנה שכדי להתחיל מאפס מהלך התאגדות כל כך מורכב ומאתגר יש צורך בגב המשמעותי של ארגון העובדים הגדול במשק. ההסתדרות היתה נכונה להעמיד לרשות ארגון העיתונאים את המשאבים הנדרשים, ולא פחות חשוב מכך – גם את העצמאות שהיוותה מבחינתנו תנאי הכרחי למהלך שכזה. ההסתדרות אכן עמדה בהתחייבויותה – ונתנה גם משאבים, שהלכו והתרחבו עם השנים, וגם עצמאות מוחלטת.

   כמעט 4,000 עיתונאים הצטרפו לארגון, הוקמו ועדים בכמעט כל כלי התקשורת בישראל ונחתמו הסכמים קיבוציים רבים. ניהלנו מאבקים אדירים אל מול ניסיונות הסגירה של ערוץ 10, הכוונות לסגור ולפצל את התאגיד, הקריסה של מעריב, האלימות המשטרתית כלפי עיתונאים ועוד. התמודדנו מול הכוחות החזקים במשק ונלחמנו בהצלחה גם למען החופש העיתונאי וגם למען חיזוק היציבות התעסוקתית ושיפור תנאי השכר. כמו תמיד בארגוני עובדים, אלו הצלחות שנולדו בזכות החברות והחברים והנכונות שלכם להתגייס למען המטרות המשותפות.

   לפני כחצי שנה, התחלפה צמרת ההסתדרות ואיתה גם הגישה הניהולית. זה הוביל לתמורות פנימיות נרחבות בכלל ההסתדרות, ובתוך כך בא לידי ביטוי גם בשינוי היחס כלפי ארגון העיתונאים. שינוי היחס גרר צמצום משמעותי במשאבים שעמדו לרשות הארגון, באופן שפגע מאוד ביכולת שלנו לעמוד במשימות הרבות והמאתגרות שעומדות לפתחנו. לא פחות חשוב מכך: השינוי העמיד בסכנה מוחשית את העצמאות המוחלטת שממנה ארגון העיתונאים נהנה במשך שמונה שנות קיומו ושהיוותה תנאי בסיסי לשותפות עם ההסתדרות.

   חצי שנה זו התאפיינה בריבוי מתחים בין הארגון להסתדרות, בין היתר על רקע מאבק בעקבות הורדת האתר “דבר ראשון” ערב הבחירות והאופן שבו בוצעו השינויים באתר לאחר מכן, מחלוקות קשות לגבי אופן הטיפול בתאגיד השידור הציבורי והעתירה האישית שהגיש יו”ר הארגון נגד השיטה שבה מועבר תפקיד יו”ר ההסתדרות ללא בחירות כלליות.

   שינוי היחס של ההסתדרות, לצד מוקדי המתיחות הרבים, הובילו לניסיון משותף שלנו ושל ההסתדרות להגיע לפרידה מוסכמת על מנת שארגון העיתונאים יוכל לצאת לדרך חדשה כארגון עצמאי. לשמחתנו, ארגון העיתונאים ביסס בשמונה השנים הללו מעמד ציבורי, כוח ארגוני (כלומר: החברות והאמון שלכם) ובסיס כלכלי יציב – שלראשונה יכולים לאפשר לו להתקיים ולעמוד במשימותיו הרבות והמאתגרות גם מחוץ להסתדרות. המתווה שאליו הגענו עם ההסתדרות לא רק מבטיח את הקיום של הארגון אלא גם מייצר לדעתנו בסיס לצמיחה משמעותית והרחבת הפעילות לתחומים שעד כה לא היו לנו המשאבים לטפל בהם כפי שרצינו.

   המתווה מתחלק לשלושה שלבים: בשלב הראשון, שיימשך עד סוף השנה הנוכחית, מרבית ההוצאות של הארגון נותרות על חשבון ההסתדרות אך במקביל אנו יכולים לפעול כדי להעביר ועדים ועיתונאים לעמותה שתרכז את הפעילות של הארגון החדש. בשלב השני, שיימשך עד סוף 2020, ההסתדרות תעביר אל הארגון החדש את כלל דמי החבר ודמי הטיפול שהיא גובה מעיתונאים, והארגון החדש ימשיך לטפל בכל ההתארגנויות שעדיין נותרו בהסתדרות (ומטבע הדברים גם באלו שכבר עברו לארגון החדש). באופן זה אנחנו יכולים להבטיח ששום התארגנות לא תיפגע מהמהלך ולא יהיה אף לא רגע אחד של ואקום ביציגות. בשלב השלישי, שיתחיל בינואר 2021, תתבצע היפרדות מוחלטת בין הגופים – והתארגנויות ועיתונאים שעד אז לא יעברו לארגון החדש יישארו בטיפול בלעדי של ההסתדרות.

   במקביל למשא ומתן מול ההסתדרות, ניהלנו גם דיאלוג מתמשך עם אגודת העיתונאים בירושלים במטרה לשלב כוחות ולייצר איגוד אחד גדול, עצמאי וחזק של כלל העיתונאים בישראל. עד כה,הדיאלוג טרם הבשיל להסכמות, אך מבחינתנו הדלת לחיבור פתוחה ואנו מקווים ומאמינים שבימים הקרובים האגודה תקבל את ההחלטה המתבקשת.

   אנחנו נמשיך לעדכן, ובינתיים – אם יש לכם שאלות, ריכזנו בעבורכם תשובות בקישור המצורף. אם יש שאלות נוספות שאינן מופיעות בקובץ, מוזמנים לשלוח אותן אלינו לכתובת office@itonaim.org.il. בימים הקרובים נתחיל לקיים הסברה יותר מעמיקה של המהלך ולהחתים כמה שיותר עיתונאים לארגון החדש. זה לא יהיה פשוט או קל, אך זה ללא כל ספק המהלך הנכון לעת הזאת לציבור העיתונאים בישראל.

   הצוות לקידום ההיפרדות מההסתדרות,

   אבנר הופשטיין, חגי מטר, טל שורר, יאיר טרצ’יצקי, לינוי בר-גפן, מרואן עתאמנה ורן רזניק.

  • בפסיקה שהתקבלה היום (א’), קיבל ביה”ד האזורי לעבודה בת”א את טענות הוועד וארגון העיתונאים לפיהן הנהלת ידיעות תקשורת ניסתה לפגוע בהתארגנות העובדים בחברה. בית הדין ביטל את ההליך לפיטוריו של יו”ר הוועד, דני טנקל, והטיל קנס של 25 אלף ש”ח על ההנהלה.

   השופט תומר סילורה קבע כי פיטוריו של דני טנקל, ממובילי ההתארגנות ברשת המקומונים של ידיעות, נגעו לחלקו בהקמת הוועד בקבוצה ועלולים להיות “הצעד הראשון בהפלת ההתארגנות כולה” | ‘ידיעות תקשורת’ תשלם לנציגות העובדים 25 אלף ש”ח כפיצויים.

   פסק הדין המלא.

   עובדי ידיעות תקשורת, רשת המקומונים של קבוצת ‘ידיעות אחרונות’, התאגדו בהסתדרות בדצמבר 2017. טנקל, עורך ספורט במקומוני השרון של הקבוצה מעל ל18 שנים, היה ממובילי ההתארגנות. בין הוועד להנהלה התקיים מו”מ לחתימה על הסכם קיבוצי, במהלכו הוכרז על סכסוך עבודה בקבוצה. כשבועיים לאחר התחלת ההתארגנות זומן טנקל לשימוע ונמסר לו כי ההנהלה אינה מרוצה מתפקודו והחל הליך לפיטוריו, תוך העלאת טענות שלא הועלו בטרם החל בהובלת התארגנות העובדים. נציגי ההנהלה ביטלו בסופו של דבר את פיטוריו של טנקל, אך ניסו לפטרו בשנית בכחלק מהליך צמצומים בחברה בתחילת השנה. ביה”ד קבע כי לא ניתן לפטרו בעת זו מחשש לפגיעה בהתארגנות העובדים בחברה.

   מפסק הדין:

   “לא עלה בידי ידיעות תקשורת להוכיח שפיטוריו אינם נגועים בסיבות שאינן לגיטימיות, כגון פעילותו הענפה בהתארגנות – ועל כן, אנו קובעים כי אין לפטרו. בהקשר זה נזכיר, כי אף אם היו שיקולים ענייניים המצדיקים את פיטורי מר טנקל, הרי די בכך שההחלטה על פיטוריו נשענה בחלקה על שיקולים פסולים הקשורים במימוש זכות ההתארגנות כדי ‘להכתימה’ ולקבוע כי היא בטלה”.

   במקביל, קבע בית הדין כי החברה תשלם לארגון העיתונאים ולוועד פיצוי בסך 25 אלף ש”ח בשל הפגיעה בהתארגנות ולצורך הוצאות משפט. השופט סילורה ציין כי סכום הפיצוי נפסק במקרה זה במשורה, הגם שיש פסיקות המחייבות בפיצוי גבוה הרבה יותר, “וזאת על מנת שלא להעכיר עוד יותר את יחסי העבודה בין הצדדים בתקופה השברירית של ניהול מו”מ להגעה לחתימה על הסכם קיבוצי”.

   ארגון העיתונאים יוצג בהליך על ידי עורכי הדין אמיר בשה ומורן סבוראי.

    

  • אתמול (ב’) נפתח כנס חופש העיתונות של ארגון העיתונאים המתקיים בשיתוף עם מועדון העיתונאות הירושלמי.

   היום הראשון של הכנס, בהשתתפות עיתונאים בכירים מהארץ ומחו”ל, מתקיים בביה”ס לתקשורת של המרכז הבינתחומי בהרצליה.

   בשעה 18:30 תיערך קבלת ולאחריה פאנל בנושא חופש העיתונות, הפתוח לקהל הרחב.

   ניתן להירשם לסדנאות של יום שני, כאן עד השעה 16:00.

   האירוע של יום שלישי (11.06) יתקיים במשכנות שאננים בירושלים. ניתן להירשם להשתתפות ביום זה כאן.

   לוח זמנים:

   יום 1יום שני, 10/6, המרכז הבינתחומי, הרצליה

   17:00-18:30 – סדנאות:

   סדנא 1# – כוחה של ויזיואליות ביצירה עיתונאית – ג’וני האריס, כתב וידאו ויוצר סדרת הרשת הנצפית Borders ב-Vox
   * הסדנא תתקיים באנגלית

   סדנא 2# – דאטה-ג’ורנליזם – איך להפוך מסדי נתונים גדולים לכתבה עיתונאית – מריאן בושרט
   * הסדנא תתקיים באנגלית

   סדנא 3# – צילום לסמארטפון – איך לקבל את התוצאות המקצועיות ביותר בצילום בסמארטפון – דן רובין, מומחה לצילום ועיצוב
   * הסדנא תתקיים באנגלית

   18:30-19:00     קבלת פנים

   19:00-19:20     ברכות

   19:20-20:00     דובר מרכזי: מר סקוט קראפט, עורך הלוס אנגלס טיימס: חופש העיתונות בעידן טראמפ
   * השיחה תתקיים באנגלית

   20:00-20:50     פאנל: האם איבדנו את אמון הציבור? שיחה פתוחה עם עורכים ראשיים

   בעיתונים ובמערכות החדשות בישראל
   * הפאנל יתקיים בעברית עם תרגום סימולטני לאנגלית

    

   יום 2יום שלישי, 11/6 – משכנות שאננים, ירושלים

   17:00-18:30 – סדנאות:

   סדנא 1# – בדיקת עובדות – חשיבות בדיקת עובדות בעידן של גישה לעודף אינפורמציה – לינדה קיו, בודקת העובדות של הניו יורק טיימס
   * הסדנא תתקיים באנגלית

   סדנא 2# – תביעות השתקה – להפסיק לפחד, להתחיל להילחם – אבנר הופשטיין, ראש דסק תחקירים ב’זמן ישראל’ ואלעד מן, יועץ משפטי ראשי, עמותת ‘הצלחה’
   * הסדנא תתקיים בעברית

   סדנא 3# – מובייל ג’ורנליזם – סיפור של איש אחד – לאונור סוארז, מומחית במובייל ג’ורנליזם מספרד
   * הסדנא תתקיים באנגלית

   18:30-19:00     קבלת פנים

   19:00-19:20     ברכות

   19:20-20:20     פאנל: מכלב השמירה של הדמוקרטיה לאויב העם: היחסים המורכבים בין ממשלות ותקשורת
   * הפאנל יתקיים באנגלית

   20:20-21:00     תקשורת זרה בעיני התקשורת הישראלית (ולהיפך) – אחד על אחד עם עיתונאים בכירים מהארץ ומחו”ל
   * השיחה תתקיים באנגלית

    

  • החלטת מזכירות ארגון העיתונאים:

   “בעת האחרונה חווה ארגון העיתונאים שורה של התנכלויות מצד גורמים שונים בהסתדרות באמצעות פגיעה במשאבי הארגון ובעומד בראשו. מזכירות ארגון העיתונאים מביעה את הסתייגותה הנחרצת מצעדים אלה וקוראת לראשי ההסתדרות לחדול לאלתר מהתנהלות זו.

   מזכירות ארגון העיתונאים מתייצבת לצדו של יו”ר הארגון ושל עובדי הארגון במסגרת מאבקם למען חופש העיתונות וזכויות העובדים בפרשת העלמת אתר החדשות ההסתדרותי “דבר ראשון”, ומביעה תמיכתה בזכותו המלאה של יו”ר הארגון להגיש עתירה עצמאית נגד מינוי יו”ר הסתדרות ללא בחירות כלליות – עתירה העומדת בקנה מידה אחד עם השאיפה של חברי הארגון לדמוקרטיה ולשקיפות במוסדות המייצגים אותם.

   מזה שבע שנים וחצי ההסתדרות היא הבית של ארגון העיתונאים והעיתונאים בישראל, והתנכלויות ונקמנות מהסוג בו נתקלנו בשבועות האחרונים מנוגדות לרוח ההסתדרות ולאופן הדמוקרטי שבו ארגון עובדים כמו הסתדרות אמור לעבוד. אנו קוראים לראשי ההסתדרות לחדול מהתנכלויות אלה ולנהל הידברות מול ארגון העיתונאים – לטובת העובדים, ארגון העיתונאים וההסתדרות. אנו קוראים לאיגודים ולוועדים נוספים להצטרף למאמץ לחזק את הדמוקרטיה בהסתדרות לטובת כלל חבריה.”

  גלריות

  צרו איתנו קשר

  ארגון העיתונאים בישראל
  אנחנו נמצאים ממש כאן