עבריתالعربيةEnglish

Warning: key_exists() expects parameter 2 to be array, boolean given in /home/itonaimorg/public_html/wp-content/themes/schwan/post_types/schwan_misc/schwan_cpt_frontend.php on line 202

עדכונים אחרונים

כל העדכונים

  הארגון בווידיאו

  שאלות ותשובות

  כל השאלות והתשובות
  • לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן אשר לווה בסכסוך עבודה פעיל ומאבק עובדים שהלך והחריף, נחתם היום הסכם ביניים בין ועד עיתונאי ידיעות אחרונות, כלכליסט, לאשה ו-Xnet וארגון העיתונאים לבין הנהלת החברה. ההסכם מעניק לעיתונאים קרנות השתלמות, מסדיר תוכנית צמצומים ותקופת חסינות מפיטורים ומחזיר לעובדים את הכסף שנוכה ממשכורתם בעקבות העיצומים שנקטו. הצדדים הסכימו להמשיך במו”מ אינטנסיבי לחתימה על הסכם קיבוצי רחב.

   מכתב עדכון לעובדי ועד עיתונאי ידיעות אחרונות, כלכליסט, לאשה ו-Xnet שנשלח לאחר החתימה על ההסכם:

   “שלום לכולם, אחרי תקופה ארוכה של סכסוך עבודה שהלך והחריף – אנחנו מבקשים לעדכן, כי חתמנו על הסכם ביניים עם הנהלת “ידיעות אחרונות”, שמסדיר כמה נושאים שהיו במחלוקת: החזרת כל הכסף שנוכה מהשכר בשל העיצומים, תוכנית הצמצומים ותקופת החסינות מפיטורים, תוספת קרנות השתלמות לשכר, והמשך מו”מ אינטנסיבי עד לחתימה על הסכם קיבוצי רחב. להלן עיקרי ההסכם שנחתם:

   1- פיטורי העובדים. תוכנית הצמצומים שההנהלה החלה לקדם חד-צדדית הוסדרה בהסכם, המבוסס על המתווה שהוצע על-ידינו. הנה עיקריו: א. לאחר ש-13 עובדים כבר פרשו מרצון, 3 עברו לעבוד ב-Ynet ו-7 פוטרו, מספר המשרות שהוסכם לצמצם מעתה ועד סוף תקופת ההסכם יעמוד על 22. ב. העובדים המפוטרים יקבלו מענק, שיכול להגיע עד לגובה של 2 משכורות, בהתאם לוותק. ג. כל עובד שיפרוש מרצון, או מכל סיבה אחרת, מבלי שמשרתו תאויש – יוריד אדם נוסף מ”מכסת” המשרות שהוסכם לצמצם. ג. עד יום ראשון הקרוב (!), 10 במרץ, ניתן עדיין להגיש בקשה לפרישה מרצון בתנאים מיוחדים (מענק שיכול להגיע ל-12 משכורות, בהתאם לוותק). ד. החל מ-11 במרץ תוכל ההנהלה לצמצם 9 משרות (שמהן יופחת מספר הפורשים/עוזבים). ה. בדצמבר ייפתח “חלון פרישה” נוסף בן חודש. החל מ-5 בינואר 2020 יצומצמו עוד 13 משרות (שמהן יופחת מספר הפורשים/עוזבים). ו. החל מ-1 ביולי 2020 ועד 28 בפברואר 2021 ההנהלה לא תוכל לבצע פיטורי צמצום. המשמעות: בשלוש שנים וחודשיים שבין 1 לינואר 2018 (המועד שבו ההנהלה התכוונה להתחיל את הפיטורים) ועד 28 בפברואר 2021 (אז תסתיים ה”חסינות”) יפוטרו לכל היותר 29 עיתונאים – וזאת מול 50 המפוטרים שההנהלה דרשה באופן מיידי. למעשה, לפחות 95 אחוז מהעיתונאים מוגנים מפיטורי צמצום במשך שלוש שנים, שאחת מהן כבר חלפה.

   2- החזר הסכום שנוכה. ההנהלה תחזיר באופן מיידי את מלוא הסכומים שניכתה משכרם של עובדים שהשתתפו בעיצומי האזהרה.

   3- תוספת קרנות השתלמות. החל מהחודש הקרוב, כל עובד שיגיע לוותק של 4 שנים בעיתון יקבל קרן השתלמות עם הפרשות מעסיק בגובה 2.5 אחוז משכרו. מדובר בהישג כלכלי משמעותי, תוספת שכר לכל דבר, שיתרונה הוא שהיא פטורה ממס. במו”מ על ההסכם הקיבוצי הרחב נפעל לכלול הטבות כלכליות נוספות.

   4- ההסכם הקיבוצי. סוכם על המשך משא-ומתן אינטנסיבי לחתימה על הסכם קיבוצי רחב, שמבחינתנו יכלול כאמור הטבות נוספות, כמו גם הסדרה של סוגיות ארגוניות ואתיקה עיתונאית.

   5- ביטול סכסוך העבודה. מתוך רצון להרגיע את הרוחות ולתת הזדמנות למשא-ומתן הקיבוצי לעלות על פסים חיוביים, אנחנו נבטל את סכסוך העבודה הקיים, בתקווה שנצליח להגיע להסכם קיבוצי טוב, שישפר את תנאי ההעסקה במערכת, ללא צורך בחזרה לסכסוך נוסף. לסיכום, הסכם שמעגן בתוכו הסכמה לפיטורי חברים לעבודה לא יכול להיות בשורה משמחת, אולם אנו משוכנעים, כי בזכות ההתעקשות שלנו על תוכנית פרישה מרצון ועל פיצול ל”פעימות” – מספר המפוטרים הסופי יהיה נמוך בהרבה מהמתוכנן ואף מזה שהוסדר בהסכם. לא היינו מגיעים לכך בלי ההירתמות המוחלטת של כולכם, כולל הנכונות לממש את זכות השביתה, שהיא בסופו של דבר הכלי המרכזי העומד לרשות העובדים כדי לשמר ולשפר את תנאי ההעסקה שלהם. כל הכבוד! בימים הקרובים נקיים אסיפות עובדים להבהרת פרטי ההסכם והמשך המשא ומתן. השתתפותכם חשובה. ועד עיתונאי ידיעות אחרונות, כלכליסט, לאשה ו-Xnet”

  • ארגון העיתונאים עומד להחליף את נציגיו במועצת העיתונות. מועצת העיתונות בישראל היא ארגון וולונטרי פרטי שהוקם במטרה לשמור על חופש העיתונות וכללי האתיקה העיתונאית. במועצה חברים נציגי גופי תקשורת שונים ונציגי הציבור. נציגי הציבור מהווים 40% מהמועצה, העיתונאים מהווים 30%, ו-אילו 30% הם עורכים ומו”לים של עיתונים וכלי תקשורת ישראלים.
   חברי ארגון מוזמנים להציע מועמדות בקישור זה עד 15 במרץ 2019.

  • היום (ב’) לאחר מו”מ ממושך נחתם הסכם קיבוצי ראשון בין הנהלת תאגיד השידור הציבורי לבין ועד העובדים, ארגון העיתונאים וההסתדרות. את העובדים ייצגה היועצת המשפטית של ארגון העיתונאי, עו”ד מורן סבוראי ממשרד, עו”ד בשה-סבוראי-זבידה.

   הסכם מסדיר לראשונה תוספות שכר ל-2019 ולצד זה מעניק לעובדים בונוס בגובה של כ-2,100 ש”ח לכל שנת ותק בתאגיד. ההסכם מעגן מודל הוצאות נסיעה חדש, שמיטיב עם עובדים רבים ומעניק תוספת שכר למי שהמודל החדש פוגע בו.

    

   חותמים על ההסכם. מימין: יו”ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ’יצקי, יושב ראש הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקבי, מנכ”ל תאגיד השידור הציבורי אלדד קובלנץ. עומדים: אלי גרשנקרוין, עו”ד מורן סבוראי, שאול אידה, עידו איינבינדר, עמי ברנד, אלירן גבאי, שרית אביב, תומר שלפניק, רן היילפרין, גיתית אליצור ומרסיה צוגמן

    

   חברי ועד התאגיד חותמים על ההסכם. מימין: אלירן גבאי, שרית אביב ותומר שלפניק

   העקרונות המרכזיים של ההסכם:

   החזרי נס­­יעות: 1.9 מיליון שקלים נוספים לרכיבי שכר השונים

   הוסכם על מודל חדש שמיטיב עם חלק גדול מהעובדים ומשקף החזר הוצאות נסיעה מהגבוהים במגזר הציבורי (2.1 ₪ לקילומטר, לעומת ההחזר הקיים שעמד על 0.68 ₪ לקילומטר).

   עובדים שהמודל החדש עלול לפגוע בגובה החזר הנסיעות העתידי שלהם, יקבלו כפיצוי תוספת שכר בגובה הפגיעה המשוערת, כך שהברוטו הצפוי של העובדים לא ייפגע, גובה השכר הפנסיוני יעלה. כתבי החדשות יקבלו תוספת שכר ייחודית של 175 ₪, כפיצוי על נסיעות בתפקיד במסגרת הרשות המקומית שבה הם גרים.

   מענק התמדה: העובדים יזכו לבונוסים

   עמדנו על דרישתנו לשלם לעובדים מענק התמדה. נאבקנו על כך בחדר המשא ומתן וגם באמצעות צעדים ארגוניים. לראשונה, עובדים בתאגיד מעל שנה יזכו לבונוס, שיחושב לפי ותק. על כל שנת ותק מלאה יקבל העובד סכום של כ-2,100 שקלים (לשם המחשה: העובדים שנקלטו במאי 2017 יקבלו כ-4,200 שקלים).

    יוצאים מההקפאה: עדכוני שכר לראשונה בתאגיד

   במחצית השנייה של 2019 יבוצעו קידומי שכר של עד 15% לעובדים שנקלטו לעבודה בתאגיד לפני 1 בינואר 2018. שכרם של 97% מהעובדים יקודם בלפחות 1% (ולא פחות ממאה שקלים). 60% מהעובדים יקבלו קידום שכר של לפחות 3%. קידומי השכר יינתנו רטרואקטיבית מתחילת 2019. העדכונים יבוצעו על בסיס הערכת עובדים שתבוצע בקרוב בתיאום ובהיוועצות עם נציגות העובדים.

   יו”ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ’יצקי: “מברך את חברי ועד עובדי התאגיד, שעשו לילות כימים בסיטואציה מורכבת והצליחו לחתום על הסכם טוב שמשפר את תנאי ההעסקה של העובדים. עכשיו המשימה היא לקדם כמה שיותר מהר את החתימה על ההסכם הקיבוצי הרחב”.

  • ועדי העיתונאים בקבוצת ידיעות אחרונות וארגון העיתונאים מנהלים בשבועות האחרונים מספר מאבקים למען הביטחון התעסוקתי ותנאי עבודה של כלל העובדים בקבוצה.
   ידיעות אחרונות, כלכליסט, לאשה ו-Xnet: לנוכח הצהרת הנהלת ידיעות אחרונות על כוונה לבצע פיטורי צמצום של כ-50 עיתונאים, נפתח הליך משפטי מול המעסיק וקויימו מספר צעדים ארגוניים במסגרת סכסוך העבודה. בין היתר נערכה אסיפה גדולה בלב דסק החדשות, והמערכות הושבתו כולן, פעם אחת בשלוש בצהריים ופעם אחת בשש בערב, סמוך לשעות הלחוצות יותר. הצעדים זכו להיענות גדולה של עיתונאי החברה, ובשעות ההשבתה כמעט שלא נשאר איש לעבוד. המאבק נסוב סביב סירוב ההנהלה להסדיר מתווה צמצום בהסכם מול נציגות העובדים וגרירת רגליים במשך שנים ארוכות במו”מ להסכם קיבוצי מקיף. אם ההנהלה לא תגיע להסכמות מול הוועד והארגון, הצעדים הארגוניים יוחרפו.
   במקומוני הקבוצה, חברת ידיעות תקשורת, קיים סכסוך עבודה ומאבק משפטי בשל כוונת החברה לערוך פיטורי צמצום של 20 עובדים במהלך השנה. ההליך המשפטי עוסק בכוונה לפטר עובדים ללא חשיפת נתונים כלכליים מלאים וניסיון לפגוע בהתארגנות באמצעות כוונת ההנהלה לפטר את יו”ר ועד העיתונאים. החלטה בנושא צפויה להתקבל בשבוע הקרוב.
   ועד עיתונאי Ynet קרא גם הוא להנהלת הקבוצה לנהל איתו מו”מ להסכם קיבוצי, בעת שעשרות עובדים תמכו במהלך באמצעות הצטרפות לארגון העיתונאים.

    

  • ארגון העיתונאים ואגודת העיתונאים בירושלים החליטו לשתף פעולה לטובת עובדי תאגיד השידור כאן. עדכון על ההסכם נשלח אתמול (30 בינואר) לעובדי התאגיד בחתימתם של יו”ר אגודת העיתונאים בירושלים חיקה גינוסר ויו”ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ’יצקי. בעדכון נכתב:

    

   עיתונאיות ועיתונאי התאגיד שלום,

   לפני מספר שבועות בישרנו לכם כי ארגון העיתונאים ואגודת העיתונאים בירושלים החליטו שהגיעה העת לזנוח את המאבק בין הארגונים ולהתלכד יחד סביב הדאגה המשותפת לעיתונאי התאגיד. היום אנו שמחים לבשר לכם כי חתמנו על הסכם היסטורי לשיתוף פעולה בין הארגונים, שגם יהווה בסיס לחיבור נרחב יותר בעתיד הקרוב.

   להלן עקרונות ההסכם:
   1. הארגון והאגודה מתחייבים לפעול יחד במשותף כדי לדאוג לרווחתם, מעמדם, זכויותיהם ותנאי העסקתם של עיתונאי התאגיד.
   2. הארגון והאגודה יגישו יחד בקשה משותפת למחיקת הסכסוך הבין ארגוני שמתנהל ביניהן בבית הדין הארצי לעבודה ולא יוגש סכסוך בין ארגוני נוסף כל עוד הסכם זה בתוקף. ארגון העיתונאים יישאר הארגון היציג בקרב עיתונאי התאגיד.
   3. ארגון העיתונאים ימנה לוועד העיתונאים של התאגיד שני חברים באגודת העיתונאים, שיחתמו גם על טופס הצטרפות לארגון העיתונאים. חברים אלו ישתתפו במשא ומתן הקיבוצי ובכל יתר הפעולות שהוועד וארגון העיתונאים נוקטים למען עיתונאי התאגיד.
   4. הסתדרות תקצה עוד תקן לארגון העיתונאים, שיהיה מחזיק תיק השידור הציבורי בארגון העיתונאים. התקן יאויש על ידי עובד אשר עונה לדרישות התפקיד והוא יוצע על ידי האגודה וייבחר במשותף על ידי יו”ר ארגון העיתונאים ויו”ר אגודת העיתונאים.
   5. בתקופת תוקפו של הסכם, הארגון והאגודה לא יפעלו להעביר חברים זה מזה. כמובן שאין בכך כדי למנוע מעיתונאים לעזוב את אחד מהארגונים או להצטרף אליו.
   6. הארגון והאגודה מצהירים כי יש בכוונתם לפעול בחודשים הקרובים לחיבור מלא ביניהם, וזאת מתוך מטרה להשתמש בשני הגופים על יתרונותיהם כדי לחזק יחד את מעמדו של ציבור העיתונאים בישראל.
   ההחלטה ללכת לדרך משותפת לא היתה פשוטה ודרשה משני הצדדים לבצע ויתורים ולתת אמון, אך היא ללא ספק הצעד הנכון בזמן הנכון. אנחנו מאחלים בהצלחה לכולם באתגרים הגדולים שעומדים בפנינו וערוכים להתמודד איתם בכוחות משותפים.

    

        

    

  גלריות

  צרו איתנו קשר

  ארגון העיתונאים בישראל
  אנחנו נמצאים ממש כאן