עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

בעקבות תקיפת הצלם אילן אסייג: על השב"כ לערוך בדק בית

בעקבות הפעלת אלימות כנגד צלם ע"י היחידה לאבטחת אישים של השב"כ, פנה אחראי חופש העיתונות בארגון העיתונאים, עמי ברנד, במכתב לראש היחידה לאבטחת אישים במחאה על פגיעה בעיתונאי בעת מילוי תפקידו.

צלם TheMarker, אילן אסייג, הוכה (ב') בידי מאבטחי היחידה לאבטחת אישים בשב"כ – בקרבת ביתו של היחצ"ן רני רהב. אסייג הגיע למקום על מנת לסקר את מסיבת יום הולדתו של רהב, בה נכחו דמויות מרכזיות במשק ובפוליטיקה הישראליים.

לשון המכתב:

"בסבב הקודם של התכתבותנו, פניתי אליך בעניין דומה מאוד וזכיתי למענה כללי של מחויבות שירות הביטחון ושל היחידה בראשותך לחופש העיתונות. ובכל זאת, הבוקר שוב עומד על הפרק אירוע שבו הותקף צלם עיתונות על ידי אנשי היחידה הממלכתית לאבטחת אישים בעת שנמצא בשטח ציבורי בסמוך לביתו של רן רהב בסביון.

הצלם, אילן אסייג ממערכת "דה מרקר", נדרש על ידי שלושה מאנשיך לפנות את הרחוב בשל הגעת "אישיות רמת דרג". כשהשיב שמדובר בשטח ציבורי ושהוא בתפקיד עיתונאי התנפלו עליו השלושה, כופפו את ידיו והפילו אותו לקרקע. מעבר לאלימות הבוטה והמיותרת, מאותו רגע נמנע מאסייג לבצע את תפקידו ללא כל הצדקה. קשה שלא לראות את הקווים המחברים בין התנהגות אנשי היחידה באירוע אתמול ליחס שלהם לעיתונאי ניר גונטז' שהיה הנושא של התכתבותנו הקודמת.

גם גונטז' נדרש להתפנות משטח ציבורי וכשהתעקש לבצע את משימתו כעיתונאי זכה לתגובות מאיימות ואלימות שאינן הולמות משטר דמוקרטי.

ארגון העיתונאים בישראל קורא לך לערוך בדק בית יסודי ביחידה לאבטחת אישים ולא להסתפק שוב במענה אמורפי של מחויבות לחופש העיתונות כשעוד ועוד אירועים מטילים על מחויבות זו צל גדול של ספק ודאגה."