עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

התפרסם דו"ח אלימות נגד עיתונאים לשנת 2023; האלימות הוכפלה

ארגון העיתונאים והעיתונאיות פרסם היום (ה') את דו"ח "עיתונאים תחת מתקפה 2023" המסכם את מקרי האלימות וההסתה נגד עיתונאים לשנת 2023.

בשנת 2023 הותקפו 61 עיתונאים ועיתונאיות: 31 בידי כוחות הביטחון, 25 בידי קהל ו-5 מקרי הסתה ואיומים – למעלה מפי 2 יותר אירועי תקיפה לעומת השנה הקודמת. רק בתקופה בין ה-7 באוקטובר, עם פריצת המלחמה בדרום לאחר מתקפת החמאס, ועד סוף 2023 נרשמו 15 אירועי תקיפה כלפי עיתונאים וצוותי תקשורת.

עיתונאים תחת מתקפה דוח 2023

בשנה זו האלימות כלפי עיתונאים גבתה מחיר כבד במיוחד בשל העובדה שארבעה עיתונאים ישראלים נרצחו במתקפת החמאס ב-7 באוקטובר. צלם ידיעות אחרונות YNET רועי עידן שנרצח בכפר עזה, דקות אחרי שהספיק לשלוח למערכת סרטון ובו תיעד איש חמאס מגיע לקיבוץ על גבי גלשן רוח. צלם ישראל היום יניב זוהר נרצח בקיבוצו, נחל עוז, ושני עיתונאים נרצחו במסיבת נובה, איילת ארנין מכאן 11 ושי רגב עורכת באתר TMI של מעריב.

ענת סרגוסטי, מנהלת תחום חופש העיתונות בארגון העיתונאים והעיתונאיות: "רוב מקרי האלימות נגד עיתונאים התרחשו במהלך תשעת חודשי ההפגנות המרובות נגד ההפיכה המשטרית. עיתונאים בכלל, וצלמי עיתונות בפרט, היו ברחובות בתדירות יום-יומית כשהם מתעדים את ההפגנות ברחבי הארץ. הפגנות שהסתיימו לעיתים בפינוי אלים על ידי כוח המשטרה המקומי, ועיתונאים נקלעו לאלימות – הן על ידי ציבור מפגין והן על ידי גורמי אכיפת החוק. אנו חשים אכזבה גדולה ממערכות אכיפת החוק. התלונות שהוגשו למח״ש נגד שוטרים החשודים באלימות כלפי עיתונאים, לא זכו למענה ראוי וברוב המכריע של המקרים, התלונות נסגרו בלי שננקטים צעדים פליליים או משמעתיים נגד השוטרים החשודים".

במסדרת הדו"ח פרסם הארגון המלצות מדיניות ליישום בהקדם ועיקרם חיזוק ההבנה בקרב כל גורמי אכיפת החוק באשר לחשיבות השמירה על חופש העיתונות, ואת ההבנה אצל ראשי פרקליטות המדינה ומח״ש באשר לחשיבות שיש לייחס לתלונות של עיתונאים על אלימות של שוטרים כלפיהם ולטפל במקרים כאלה ברצינות, מקצועיות. כמו כן, יש לחזק את ההבנה שעיתונאים הם משרתי ציבור והתקפה עליהם שוות ערך להתקפה על עובדי ציבור.

הדו"ח המלא באנגלית

הארץ 

וואלה