עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

הארגון בפנייה למנכ"לי החדשות: עודדו עיתונאים שהותקפו להתלונן

הארגון פנה היום (א') במכתב דחוף למנכ״לי חברות החדשות ולעורכיהן הראשיים בקריאה לעודד עיתונאים שהותקפו להגיש תלונות למשטרה, כדי למצות את הדין עם התוקפים.

במכתב שנשלח על ידי מנכ״ל ארגון העיתונאים, אלי גרשנקרוין , ואחראית חופש העיתונות בארגון, ענת סרגוסטי, נכתב בין היתר-

״בתקופה האחרונה אנחנו עדים לעלייה מדאיגה במספר ובשכיחות ההתקפות האלימות נגד עיתונאים וצוותי סיקור שונים. עיתונאים וצלמים שנשלחו על ידי המערכות שלכם כדי לסקר ולדווח מוצאים את עצמם מטרה לאלימות ישירה כלפיהם, לעיתים קרובות עד כדי פגיעה פיסית של ממש.

בשבועיים האחרונים תועדו קרוב לעשרה אירועי תקיפות אלימות שכוונו נגד עיתונאים – אוהד חמו וכרמל ליבמן מחדשות N12, יוסי אלי מחדשות 13, שחר גליק מגל״צ, איתי שיקמן ודניאל אלעזר מתאגיד כאן, בר פלג ותומר אפלבאום מעיתון הארץ, אלישע בן קימון, כתב YNET עמדת שידור של ערוץ 20 וכמובן גידי וייץ ומערכת עיתון הארץ דה-מארקר שהיו מטרה ממוקדת. וזוהי רשימה חלקית בלבד, שאינה כוללת את האיומים, ההסתות וההתקפות הישירות ברשתות החברתיות.

ארגון העיתונאים פועל בחודשים האחרונים באינטנסיביות כדי לנטר ולמגר את התופעות הפסולות האלה. אנחנו מלווים עיתונאים להגשת תלונות במשטרה, עורכים מעקבים אחרי התלונות האלה, נמצאים בקשר רציף עם גורמים בכירים במשטרה, מרכזים את המידע והמקרים, משתתפים בישיבות של ועדות רלוונטיות בכנסת, ועושים כמיטב יכולתנו כדי להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי, כדי לדאוג שאירועי אלימות יטופלו באופן המקצועי ביותר וככל הניתן ימוגרו״.

עוד נכתב בפניית הארגון כי ״ככל שלא מוגשות תלונות, לא רק שהמקרים האלה לא נחקרים, לא רק שלא ממצים את הדין עם חשודים במעשים חמורים – אלא שה"תרבות" הזאת (ויותר נכון – היעדר תרבות) משדרת לפורעים ולנוהגים באלימות: אתם יכולים להמשיך במעשיכם הפסולים, אתם מוגנים ממיצוי הדין.

בנוסף, ככל שלא מוגשות תלונות למשטרה, וככל שהמקרים האלה לא נחקרים, וככל שמתגברים מעשי האלימות הקשה – עלול להיווצר אפקט מצנן, שפגיעתו בזכות הציבור לדעת עלולה להיות אנושה.

יש חשש קונקרטי שעיתונאים וצוותים שונים יירתעו להגיע לאזורים ״מסוכנים״, שעיתונאים וצלמים יעדיפו לסקר אירועים ״בטוחים״ יותר, שיעדיפו להישאר בשוליים הבטוחים יחסית של האירוע החדשותי ולא יחתרו להגיע לליבו.

האפקט המצנן פוגע פגיעה קשה בחופש העיתונות. עיתונאים הם משרתי ציבור ופועלים למען האינטרס הציבורי ולמען זכות הציבור לדעת – ולכן יש סיכוי סביר לפגיעה קשה בכל הערכים החשובים האלה ולמעשה לאורך זמן עלול להיגרם מצב שבו עיתונאים נמנעים לצאת למקומות בעייתיים, שמערכות תקשורת ועיתונות רציניות נמנעות מלשלוח צוותי צילום ועיתונאים למקומות מסוכנים, ככל שאין יכולת להגן עליהם.

אנחנו, בארגון העיתונאים, חרדים לחופש העיתונות ומטפלים במגוון סוגיות שנועדו לשמור על הערך החשוב הזה. ואולם, כאמור, יש חשיבות רבה בשיתוף פעולה איתן של מערכות כלי התקשורת שבהן הם עובדים.

לכן אנחנו מבקשים שתפעלו בקרב העיתונאים במערכות שאתם מופקדים עליהן, ותעודדו עיתונאים שהותקפו לפנות אל המערכת ואל הארגון ואף להגיש תלונות למשטרה, בצירוף כל חומר הראיות שיש בידיהם שיכול להקל על החקירה ולאתר את התוקפים. ראוי ורצוי שאתם, כמנכ"לים וכעורכים הראשיים של מערכות החדשות תפעלו לעודד את העיתונאים לעשות זאת, ואף תסייעו להם בהגשת התלונה. ניתן לעשות זאת באופן מקוון, בלי צורך ללכת לתחנת המשטרה״.

 

המכתב המלא: