עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

ועד חדשות 13 והארגון עתרו לבג"צ נגד מינוי יוליה שמאלוב-ברקוביץ

ועד עובדי חדשות 13 וארגון העיתונאים והעיתונאיות עתרו היום (ה') לבג"צ כנגד הרשות השנייה ודירקטוריון חדשות 13 לפסילת מינויה של יוליה שמאלוב-ברקוביץ' לניהול החברה.

העתירה היא חלק ממאבק העובדים כנגד המינוי של הפוליטיקאית לשעבר לתפקיד, אחרי תחלופת מנכ"לים גבוהה בשנים האחרונות.

בעתירה, מתבקשת בית המשפטים להורות לחברת חדשות 13 לבטל את המינוי של שמאלוב-ברקוביץ', להורות לרשות השניה להתערב בהתאם לסמכותה כרגולטור ולעצור את המינוי, ולצאת בהליך תקין לבחירת מנהל/ת חדש/ה לחברה.

"מינויה למנכ"לית חדשות 13 לוקה בחוסר סבירות קיצונית. מועצת המנהלים לא שקלה את היעדר ניסיונה המקצועי, את הביקורת החריפה שהובעה כלפיה ע"י מנכ"ל משרד התקשורת, את ההתנהלות המכוונות והלא עניינית שלה נגד חברת החדשות שכמעט הובילה לחיסול החברה, ואת העובדה שהניחה לשיקולים פוליטיים להטות את שיקול דעתה"

"מועצת המנהלים קיימה הליך מינוי לא תקין, בניגוד לסטנדרטים המוכרים להליך מינהלי תקין וראוי, בווודאי ביחס למינוי לתפקיד כה משמעותי. לא קדם למינוי הליך תחרותי, לא נקבעו ולא פורסמו תנאי סף, לא פורסם קול קורא, לא פורסמה רשימת מועמדים, ועדת האיתור הביאה לאישור מועצת המנהלים מועמדת אחת בלבד שאושרה לאחר דיון קצרצר.

YOSSI ELI NOGA NIR

כתבי חדשות 13, יוסי אלי ונוגה ניר-נאמן, מגישים בשם עיתונאי חדשות 13 את העתירה לבג"ץ

"נציגי הציבור שתרמו למינוי לקו בניגוד עניינים. מי שאמורים להגן על האינטרס הציבורי במועצת המנהלים, מונו לתפקידם בידי שמאלוב-ברקוביץ בעצמה, בעת שכיהנה כיו"ר מועצת הרשות השנייה. עובדה זו מצטרפת לפרסומים המטרידים בדבר הקשרים האישיים של שמאלוב-ברקוביץ עם מר נתן, שפעל בשם ראש הממשלה נתניהו, לפעול להארכת כהונתה כיו"ר הרשות השנייה, ואף איים על שר התקשורת דאז, איוב קרא.

"מינויה לוקה בחוסר סבירות קיצונית. מועצת המנהלים לא שקלה את היעדר ניסיונה המקצועי, את הביקורת החריפה שהובעה כלפיה ע"י מנכ"ל משרד התקשורת, את ההתנהלות הבלתי עניינית שלה נגד חברת החדשות שעלולה היתה להוביל לחיסול החברה, ואת עובדה שהניחה לשיקולים פוליטיים להטות את שיקול דעתה.

BAGATZ YULIA

"מועצת המנהלים כלל לא שקלה את היעדר ניסיונה המקצועי בתחום העיתונות, שכן סברה כי שיקול זה כלל לא רלוונטי לתפקיד מנהל חברת החדשות. הבוקר אף פורסם כי שמאלוב-ברקוביץ מצהירה מראש כי תחת ניהולה יפורסמו תחקירים, לא על בסיס עובדות, ממצאים ועניין לציבור, אלא על בסיס מה שהיא רואה כשוויון פוליטי".

העתירה הוגשה בידי עורכי הדין אמיר בשה, נדב ויסמן, יפית שלו, יונתן רום ועדן יגזאו.

עדכון 07.07.24

בג״ץ דחה היום (א') את הבקשה לסילוק על הסף של עתירת עובדי חדשות 13 וארגון העיתונאים, והורה להעבירה לדיון בפני הרכב.

מוועד עובדי חדשות 13 נמסר: "בג״ץ הורה לפני זמן קצר להעביר לדיון בפני הרכב שופטים, את עתירת עובדי חדשות 13 וארגון העיתונאים, נגד מינוי מנכ״לית פוליטית שאינה עיתונאית לחברת החדשות. ‏בכך, דחה השופט יצחק עמית את בקשת החברה למחוק את העתירה על הסף, וקבע כי היא תמשיך להתברר בביהמ״ש העליון כפי שביקשנו במקור.

כמו כן, נדרשים המשיבים להגיב תוך שבוע לבקשות של מועצת העיתונות ועמותת ״הצלחה״, להצטרף להליך במעמד של ידידי ביהמ״ש.

מוועד העובדים נמסר: ‏"נמשיך לנהל בכל החזיתות את המאבק על עצמאות חברת החדשות, הבית העיתונאי של כולנו, ואנו מצפים להשמיע את טיעונינו בפני הרכב השופטים הנכבד. אנו מקווים שהטלטלה חסרת התקדים שעוברת כעת החברה תסתיים בקרוב, כך שכולנו נוכל לשוב ולהתמקד בעבודה העיתונאית עם הנהלה ראויה לחברה".