עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

הארגון תמך ביוזמת הנשיא לגיבוש אמנה למניעת אלימות נגד עיתונאים

שמחנו מאוד לשמוע את האמירות החד-משמעיות של נשיא המדינה ושר התקשורת בעניין החשיבות העליונה של השמירה על חופש העיתונות וחופש הביטוי כתנאי בסיסי לקיומה של דמוקרטיה, ואנחנו רוצים להביע את תמיכתנו בדברים החשובים שנאמרו על כוונתם של הנשיא ושר התקשורת לגבש אמנה בנושא.

אנחנו, ארגון העיתונאים, הארגון המייצג את העוסקים במקצוע העיתונות בישראל, מאמינים בצורך לשמור מכל משמר על שני ערכים אלה – חופש הביטוי וחופש העיתונות, ונדרשים לנושא כמעט מדי יום.
כפי שהנשיא איבחן בצדק, וכפי שמעידים הנתונים שארגון העיתונאים אוסף ומתעד, בתקופה האחרונה אנחנו נוכחים בהסלמה משמעותית בדה-לגיטימציה של העיתונאים, עד כדי סכנה ממשית לשלומם.
תקיפות פיזיות של עיתונאים כשהם מסקרים הפגנות ואירועים פוליטיים אחרים הפכו כמעט לעניין שבשיגרה, והפרקטיקה הפסולה הזאת מצטרפת לשיח המכפיש והאלים כלפי עיתונאים ברשתות החברתיות. עיתונאיות ועיתונאים חשופים להתקפות, איומים, הכפשות, הסתה, בריונות ושיח אלים כלפיהם.

זוהי תופעה פסולה כשלעצמה, אך כאשר הפרקטיקות האלה ננקטות כלפי עיתונאים יש להן אפקט מצנן. כדי להימנע מלהיות מטרה להתקפות – פיזיות או וירטואליות – עיתונאיות ועיתונאים יחששו (ואולי כבר נוהגים כך) לא רק להביע את דעתם ועמדתם, לא רק להעניק פרשנות לאירועי היום והשעה, כפי שמצופה מהם, אלא גם לסקר ולעסוק בחקר האמת ובאיתור העובדות הרלוונטיות. ככל שתופעה זאת תתרחב, תהיה לה השפעה הרסנית ומרסקת לא רק לציבור העיתונאים, אלא לחברה כולה, לשיח ולחוסן של כולנו.

עיתונאים אינם קבוצה פריבילגית, אלא משרתי ציבור. הם אנשים שעובדים למען הציבור, אנשים שמעשירים את השיח, מספקים הקשרים ונקודות מבט, ועוסקים בחקר האמת והעובדות כחלק משמעותי מתפקידם.

לכן פנינו היום לנשיא ולשר התקשורת, וביקשנו לקחת חלק בגיבוש האמנה וכדי לחשוב ביחד על דרכים אפקטיביות למתן את ההקצנה ואת תקיפת העיתונאים רק משום שהם מבצעים את תפקידם.