עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

פניה לרה"מ נתניהו: השב כתבים לקבוצת הווטסאפ של הליכוד

באי כוח הארגון פנו היום (ד') לראש הממשלה נתניהו בבקשה לעצור את הפגיעה בחופש העיתונות ולהשיב את כתבי חדשות 12 וישראל היום ירון אברהם ואריאל כהנא לקבוצת הוואטספ "דוברות הליכוד".

מוקדם יותר באותו יום, הוציא יועץ ראש הממשלה, יונתן אוריך, את הכתבים יונתן אברהם מחדשות 12 ואריאל כהנא מישראל היום, מקבוצת עדכונים  "דוברות הליכוד" בווטסאפ, המשמשת מרחב ציבורי להודעות רשמיות מטעם הליכוד לציבור העיתונאים. אברהם הוצא מהקבוצה בשל התבטאות ואילו אריאל כהנא, בשל תמיכה סולידרית באברהם.

במכתב שנשלח על ידי עורכי הדיון של הארגון, אמיר בשה וגלעד זבידה צויין כי "חופש העיתונות הוא חלק מחופש הביטוי ומזכות הציבור לדעת. עיתונות חופשית היא תנאי הכרחי לדמוקרטיה והעיתונאים מבצעים את מלאכתם העיתונאית כדי לשרת את האינטרס הציבורי ואת זכות הציבור לדעת. ולכן זכותם לשמירה על חופש העיתונות מהווה נדבך יסודי בדמוקרטיה.

"הליכוד הינה גוף דו-מהותי והמשמעות היא כי על עניינה ופעולותיה חלים כללים וחובות כגוף ציבורי. בהתאם, קבוצת וטסאפ ציבורית שעניינה דוברות אינה יכולה להיות פתוחה רק לעיתונאים מסויימים. הדרת עיתונאי כזה או אחר ובכלל זה, הוצאתו מהקבוצה כאמצעי הענשה וסגירת מקור מידע עבורו, פוגעת הן בעיתונאי המודר והן ביתר העיתונאים, בדרך של יצירת אפקט מצנן למען יראו ויראו, הן בכלי התקשורת בהם מועסקים העיתונאים המודרים, והן בציבור כאשר זכותו קבל מידע באמצעות אותם עיתונאים נפגעת או ניתנת רק לעיתונאים מסויימים בלבד.

"אנו דורשים את השבת העיתונאים לקבוצת הווטסאפ באופן מיידי, בשים לב לפגיעה הציבורית בחופש העיתונות ובזכות הציבור לדעת והאפקט המצנן של התנהלות מסוג זה. היה ופנייתנו לא תיענה אזי הארגון ינקוט בכל הצעדים המשפטיים העומדים לרשותו".

המכתב המלא