עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

צמצומים בידיעות: נחתם הסכם קיבוצי לאחר מו"מ ממושך

ועד עיתונאי ידיעות אחרונות וארגון העיתונאים חתמו הערב (ג') על הסכם קיבוצי המסדיר פיטורי עובדים, הוצאה לחל"ת וקיצוצי שכר בעיתון, יחד עם חסינות מפיטורי צמצום ותגמול של העובדים בעת התאוששות כלכלית של החברה. ההסכם נחתם לאחר מו"מ ממושך ומורכב, במהלכו הצטמצם בהדרגה מספר המפוטרים והוסדרו תנאי פרישת העובדים המפוטרים. כמו כן, חלק מהמועמדים לפיטורים ייצאו לחל"ת, בתקווה כי תהיה עבורם תעסוקה בעוד מספר חודשים.

ועד ידיעות וצוות ארגון העיתונאים במהלך מו"מ בזום עם הנהלת ידיעות

 

ועד עיתונאי ידיעות עדכן את העובדים מיד לאחר חתימת הסכם:

"לאחר מו"מ ממושך ועיקש חתמנו לפני זמן קצר על הסכם מול הנהלת ידיעות אחרונות, כחלק מתוכנית הצמצומים של החברה על רקע מצבה הכלכלי. כפי שהסברנו באסיפת הזום שקיימנו לא מכבר, התוכנית כוללת פיטורים של עובדים, הוצאה לחל"ת של אחרים, וכן תקופה של קיצוץ שכר דיפרנציאלי (על-פי גובה השכר), יחד עם חסינות מפיטורי צמצום.

להלן עיקרי ההסכם:

פיטורין וחל"ת
1. עד 26 עיתונאים יזומנו בימים הקרובים לשימוע לפני פיטורים, ועבודתם בעיתון תסתיים לכל המאוחר עד סוף חודש אפריל.

2. חמישה עיתונאים יוצאו לחל"ת עד סוף חודש יוני, בתקווה כי תהיה אפשרות לקלוט את חלקם חזרה לעבודה וכך להימנע מפיטוריהם בתום תקופת החל"ת. הם יוכלו לפרוש מרצונם במהלך התקופה בתנאי המפוטרים – כולל מענק ההסתגלות (ראו להלן).

3. המפוטרים יהיו זכאים – בנוסף לזכויות הקבועות בחוק – למענק הסתגלות בהתאם לשנות ותק עבודתם בקבוצה, על-פי הטבלה הבאה:

2 עד 4 שנות ותק – 1 משכורת
4 עד 8 שנות ותק – 1.5 משכורות
8 עד 12 שנות ותק – 2 משכורות
12 עד 20 שנות ותק – 3 משכורות
20 ומעלה שנות ותק – 4 משכורות

4. עד סוף חודש אפריל יקבלו עד 10 עיתונאים נוספים הודעה על כוונה לסיים את העסקתם במהלך החודשים העוקבים.

פרישה מרצון
בימים הקרובים תיפתח תוכנית פרישה מרצון למשך 7 ימים בלבד עם מענק הסתגלות הזהה לזה שיקבלו העיתונאים המפוטרים. עיתונאים המעוניינים לפרוש מרצון מוזמנים לפנות במהירות האפשרית אל ארגון העיתונאים ולא להנהלת העיתון. כמו בעבר, החברה רשאית לקבל או לדחות את הבקשות על-פי שיקול דעתה. אנו מקווים, כי כך ייחסכו פיטורי עיתונאים העובדים בתפקידים מקבילים.
המעוניינים לפרוש מרצון מתבקשים לפנות לנציג ארגון העיתונאים, שי אמיר, במייל: shai@itonaim.org.il תוך ציון שם ומלא ותפקיד, עד יום שלישי הבא, 16.02.21. ניתן לפנות גם לכל אחד מחברי הוועד במייל עד מועד זה.

חסינות מפיטורין
החל מה-30 באפריל 2021 יזכו כלל העיתונאים בחברה לחסינות מפיטורי צמצום עד סוף 2021. במידה ותהיה הרעה משמעותית בהכנסות החברה לעומת התקופה המקבילה בשנת 2020, על פי בדיקה שתתקיים בחודש ספטמבר, תסתיים החסינות בסוף ספטמבר.

קיצוץ בשכר
שכר הברוטו (כולל כל התוספות) של עיתונאים המשתכרים מעל 15 אלף שקל יקוצץ החל ממשכורת פברואר למשך 6 חודשים באופן דיפרנציאלי בשלוש מדרגות, על-פי הפירוט להלן. לא תהיה פגיעה בהפרשות הסוציאליות ובקרנות ההשתלמות. בכל אחת מהמדרגות יוגבל הקיצוץ ל"ריצפה" מקסימלית, למניעת עיוותים (כך למשל, שכר הברוטו לאחר הקיצוץ, של המשתכרים בין 15 ל-20 אלף ש', לא יירד מ-15 אלף ש').
הקיצוץ יימשך עד סוף חודש יולי 2021. אם בבדיקה שתתבצע במהלך אותו חודש תהיה הרעה משמעותית בהכנסות החברה לעומת התקופה המקבילה אשתקד, הוא יוארך עד סוף 2021.

15 עד 20 אלף – 5%
20 עד 30 אלף – 7.5%
30 אלף ומעלה – 10%

השתתפות בהכנסות
במקרה של שיפור משמעותי בהכנסות החברה בשנת 2021 יזכו העיתונאים ששכרם קוצץ במהלך השנים 2020-2021 להחזר בסך סכום קיצוץ השכר החודשי האחרון שלהם.

לסיכום
מדובר במהלך קשה לכולנו, שכרוך בפגיעה כואבת בעמיתים לעבודה ובשכרם של רבים מן העובדים בתקופה מאתגרת במיוחד. עשינו כל שניתן כדי למנוע פגיעה קשה בהרבה: צמצום הגזירות, פריסתן, חלוקת הנטל בהגינות, הסדרת פיצויים סבירים לעוזבים, הקניית ביטחון לנשארים, ויצירת אופק לקראת יציאה מן המשבר. תקוות כולנו, שעם התקדמות מבצע החיסונים ישוב המשק לפעילות מלאה ועמו גם ענפי הפרסום והתקשורת, כך שאלו יהיו צעדי הצמצום האחרונים שנידרש להם בעתיד הנראה לעין".