עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

הסכם קיבוצי נוסף בהארץ: חל"ת והחזר הוצאות תקדימי על עבודה מהבית

לאחר מו"מ שנמשך מספר שבועות חתמו ארגון העיתונאים וועד הארץ אתמול (ה') על הסכם קיבוצי נוסף המסדיר את תנאי העובדים הנמצאים בחל"ת וקובע לראשונה בענף החזר הוצאות עבור עבודה מהבית.

במסגרת ההסכם, תתאפשר פרישה מרצון בתנאים מיטיבים של 20 עובדים הנמצאים בחל"ת בשלושת החודשים האחרונים. העובדים הנותרים ימשיכו בחודשים הקרובים להיות בחל"ת כאשר ימשכו הפרשות מלאות לפנסיה ע"י המעסיק.

להלן קטע מתוך מכתב ששלח ועד העיתונאיות בהארץ לכלל העובדים עם חתימת ההסכם:

"חברות וחברים יקרות ויקרים,

לפני כשלושה שבועות כתבנו לכם על המו"מ שאנו מנהלות בשם הקולגות שלנו, הנמצאות בחל"ת במשך חודשים ארוכים, ללא אופק ברור לחזרה לעבודה, כתוצאה מהפגיעה בהכנסות העיתון שמקורן במשבר הקורונה. בחודש האחרון קיימנו פגישות ושיחות רבות במטרה להגיע להסדר הוגן עבור עובדות אלו, אשר נמצאות בחל"ת כבר תקופה ארוכה.

להלן עיקרי ההסכמות:

1. פרישה מרצון בתנאים מיטיבים: עובדות אשר נמצאות בחל"ת יהיו זכאיות לפרוש מרצון ולקבל מענק פיצויים מוגדל, בהתאם לוותק, מעבר למה שניתן עד היום בעיתון כפיצויים מוגדלים בפרישה מרצון.

2. עובדות אשר יבחרו לא לנצל את זכותן לפרוש מרצון, יהיו זכאיות לשימוע בנוגע להארכת החל"ת, כך שיוכלו לשטוח את טענותיהן ולהציג את עמדתן בפני המנהלות/ים. כמובן שגם במידה וטענותיהן לא יתקבלו, הן עדיין תהיינה זכאיות לפרוש מרצון ולקבל מענק פיצויים מוגדל.

3. תקופת החל"ת של העובדות הנותרות, תוארך בשישה חודשים מתאריך תום החל"ת המקורי, באותם תנאים, כך שהמעסיק ימשיך להפריש עבורן פנסיה לאורך כל תקופת החל"ת. עם זאת, נכתב מפורשות כי במהלך תקופת החל"ת, תוכל ההנהלה להחזיר חלק מהעובדות לעבודה בהתאם לחזרה של תחומי הסיקור וצרכי המערכת.

4. בעוד כשלושה חודשים, תתקיים פגישת היוועצות עם ההנהלה בה נלמד את המצב הכלכלי, ואת היצע התפקידים העדכני בעיתון. כמו כן, במידה והמדינה תשנה באופן מהותי לאורך תקופת החל"ת את הזכאות של העובדות לדמי אבטלה, תתקיים היוועצות נוספת ועובדות אלו תהיינה זכאיות שוב לפרוש בתנאים מיטיבים.

5. כמו-כן, החל מהחודש הבא, יהיו זכאיות עובדות הארץ העובדות מהבית להחזר כספי עבור הוצאותיהן בהתאם למספר ימי העבודה בפועל כל חודש, החזר שיכול להגיע עד לסכום של 132 ש"ח בחודש. חשוב לציין שאנו יודעות כי העובדות נושאות לעתים בהוצאות בסכום גבוה יותר, אך מדובר בתקדים והחזר ראשון מסוגו בעולם התקשורת בארץ, ואנו מברכות על כך".