עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

הסכם קיבוצי בחדשות 13: צומצם משמעותית הקיצוץ שתוכנן ע"י רשת

לאחר מאבק ממושך ומו״מ עיקש, המשבר בחדשות 13 הגיע אמש (א') לסיומו. ועד עובדי חדשות 13 וארגון העיתונאים הוציאו בשעות הלילה מכתב עדכון לעובדים ובו עיקרי ההסכם:

שנה וחצי חסינות מקיצוצים, 42 עובדים יסיימו את עבודתם לעומת 110 בדרישה המקורית, ״חדשות ארבע״, ״המטה המרכזי״ והמהדורה המוקדמת ב-17:00 יופקו על ידי חברת החדשות. העובדים שיעזבו עם ותק של מעל שנתיים בחברת החדשות יזכו בפיצויים מוגדלים, עד שתי משכורות מעבר למתחייב בחוק. עובדים השוהים בחל״ת שיזמה החברה במשבר הקורונה, ובמסגרת זו לא קיבלו את שכרם בחודשים האחרונים, יזכו בפיצויים מיוחדים, אף מעבר לתנאים המשופרים שיוצעו לכלל המפוטרים.

יו״ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ׳יצקי: ״זה היה אחד המאבקים החשובים שהתרחשו בשנים האחרונות בעולם התקשורת, ושוב הוכח שכשעיתונאים מאוגדים הם יכולים גם להגן על חופש העיתונות שלהם וגם על הביטחון התעסוקתי. כל הכבוד לוועד המעולה של חדשות 13 ולעובדים שנרתמו והיו נכונים להיאבק ולשלם מחירים כדי לשמור על עצמאות החברה ולצמצם משמעותית את היקף הפיטורים".

המכתב המלא:

״אין קיצוצים שמחים. גם כשיצאנו למאבק שנראה כחסר כל סיכוי, מול כוונת ״רשת״ לחתוך עד 50% מתקציב ״חדשות 13״ בעיצומו של הסגר הקורונה, ידענו שנצליח לצמצם את הפגיעה בחברה ובעובדיה רק באמצעות פשרה כואבת. מאז עברנו שלושה דיונים בביה״ד לעבודה ועוד אחד בבג״ץ, עשרות שעות של פגישות מו״מ, שתי אסיפות עובדים כלליות וכמעט גם שביתה ראשונה בתולדותיו של השידור המסחרי בישראל; הערב, לאחר מאמצים רבים שנמשכו יותר מחודשיים, אנחנו מתכבדים להניח בפניכם הסכם הבראה מידתי והוגן שיאפשר לכולנו לצאת סוף סוף לדרך חדשה.

״בראש רשימת ההישגים שלנו, ניצבת העובדה שהצלחנו להפוך את המגמה המסוכנת של הסטת תכניות אקטואליה אל מחוץ לידיהם של חברת החדשות ועובדיה. בניגוד לכוונה המקורית, שלוש הרצועות הקיימות של החברה – ״היום שהיה״, ״חדשות ארבע״ ו״המטה המרכזי״ – יישארו בהפקה פנימית, כשאליהן תצטרף המהדורה המוקדמת ב-17:00, שחוזרת בשעה טובה לביתה הטבעי ב״חדשות 13״! בכך, הבטחנו כי החברה תישאר מפיקה מרכזית בלוח שידוריו של הערוץ הממוזג ולא תידחק לשוליו כפי שצפוי היה לקרות כתוצאה מהקיצוץ.

״מעבר לתרומה של החלטות אלה לאיכות התוכן ולשמירה על חופש העיתונות, נגזר מהן צמצום דרמטי ברשימת המפוטרים שבשיאה עמדה על כ-110 עובדים. בסופו של דבר, הפיטורים בחברה יעמדו לכל היותר על 42 שכירים (כ-14% מכוח האדם), שהוותק החציוני שלהם הוא 2.5 שנים. העובדים שיעזבו עם ותק של מעל שנתיים בחברת החדשות יזכו בפיצויים מוגדלים, עד שתי משכורות מעבר למתחייב בחוק, עפ״י נוסחת חישוב שתפורסם בנפרד.

עובדים השוהים בחל״ת שיזמה החברה במשבר הקורונה, ובמסגרת זו לא קיבלו את שכרם בחודשים האחרונים, יזכו בפיצויים מיוחדים, אף מעבר לתנאים המשופרים שיוצעו לכלל המפוטרים (עובדים אלה יקבלו פניות באופן פרטני מטעם הוועד).

״כדי לצמצם עוד ככל הניתן את רשימת המפוטרים, תוצע לכלל עובדי החברה תכנית פרישה מרצון למשך 7 ימים (עם זכות וטו מלאה להנהלה), בדיוק לפי נוסחת הפיצויים של המפוטרים. פרטים על תכנית הפרישה, והסכומים המוצעים במסגרתה, יפורסמו במייל נפרד עד מחר.
״כמובן שפרידה מכל עובד ב״חדשות 13״ קשה לכולנו, ואין כל ספק כי קיצוץ בהיקף שהוסכם הוא אירוע חסר תקדים בתולדות החברה; ואולם, בהתחשב בעומק המשבר ובהיקף הצמצומים שתוכנן מלכתחילה, ניתן לקבוע בסיפוק כי בזכות המאמץ המשותף של כל הצדדים, הצלחנו להבטיח את המשך העסקתם של רוב הנכללים ברשימת העוזבים המקורית.

כמו כן, ובמטרה להבטיח אופק לעובדים לאחר הטלטלה הנוכחית, סוכם עם החברה על תקופת חסינות ממושכת של 18 חודשים מפני פיטורי צמצום נוספים (בתנאי שבמחצית הראשונה של 2021, סך ההכנסות של ״רשת״ לא יקטן ביותר מ-10% לעומת התקופה המקבילה אשתקד – אחרת החסינות תסתיים כעבור שנה). בתקופת החסינות זו התחייבנו מצידנו שלא להעלות דרישות כלכליות חדשות כלפי החברה, אלא להתמקד באכיפה וביישום של ההסכמים הקיבוציים הקיימים – תוך מניעת פגיעה רוחבית נוספת בתנאי ההעסקה.

ההישגים לעובדים בהסכם מפחיתים את היקף הקיצוץ דרמטית בהשוואה לתכנית ״רשת״, ולכן נבחנו בין הצדדים דרכים לתרומה כספית מיוחדת של העובדים לחברה, לתקופה מוגבלת. בסופו של דבר סוכם על הפסקת ההפרשה לקרנות ההשתלמות של עובדים בעלי קרן, למשך 5 חודשים, מאוקטובר 2020 ועד לפברואר 2021. זהו קיצוץ זמני ופרוגרסיבי בחיסכון לטווח הארוך (להבדיל משכר הברוטו), ואין ספק שהוא כרוך בהקרבה למען עובדים שיצאו מרשימת המפוטרים. ואולם, המהלך מבטא את מחויבותם רבת השנים של עובדי ״חדשות 13״ לתמוך בחברה בשעותיה הקשות, כדי לוודא את היציבות התעסוקתית״.