עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

מתנגדים להצ"ח של ביסמוט שתפגע בחושפי שחיתויות ועיתונאים

הארגון פנה הבוקר (א') לוועדת בשרים לחקיקה בקריאה להתנגד להצעת החוק של ח״כ ביסמוט, התפויה לעלות הבוקר לדיון בוועדה. בפניה הודגש כי חקיקה זו תפגע אנושות ביכולת של קורבנות לחשוף עוולות ולחשוף את המקרבנים שלהם, ביכולת לתפוס עבריינים, לעורר דיון ציבורי וליידע את הציבור על מחוללי העוולות.

נייר עמדה שגיבש הארגון נשלח אמש לחברי ועדת השרים לחקיקה ובו הסבר מדוע הצעת החוק של ח״כ בועז ביסמוט לאסור פרסום הקלטה של אדם תפגע אנושות בחופש העיתונות ובזכות הציבור לדעת:

״עשרות תחקירים עיתונאים חשובים, שחשפו עוולות, התעמרות, עושק, שימוש לרעה בכוח מפורסמים מדי יום בעיתונות. מדובר בתחקירים חשובים המבוססים על פרסומן של הקלטות. הקלטות שלעיתים מבוצעות על ידי הקורבנות עצמם, או מי מקרוביהם. כל התחקירים האלה לא יוכלו להתבצע עוד והאזרחים המקליטים באותם תחקירים יהיו חשופים לסנקציות פליליות.

״זו לא רק פגיעה אנושה בחופש העיתונות ובתפקידה להגיע לחקר האמת, וזו לא רק פגיעה אנושה בזכות הציבור לדעת, זו גם פגיעה אנושה בזכויות של קורבנות לחשוף עוולות ולחשוף את המקרבנים שלהם. זו פגיעה אנושה ביכולת לתפוס עבריינים, לעורר דיון ציבורי, ליידע את הציבור על מחוללי העוולות.

״חוק הגנת הפרטיות עצמו כבר אוסר על פרסום מידע הפוגע בפרטיותו של אדם. בנוסף, כבר כיום חוק איסור לשון הרע משמש כלי בידי מי שרואה עצמו נפגע כדי לתבוע את כבודו. ולכן אין צורך בחוק האוסר בצורה גורפת ומראש שימוש בדברים מוקלטים של אדם אם יש בהם פגיעה בכבודו של אדם.

״האינטרס הציבורי לשמירה על חופש העיתונות, זכות הציבור לדעת והשמירה על החסיונות הרלבנטיים, עולים עשרות מונים על חשיבות הפרטיות המובאת בטיוטת הצעת החוק, ועל כן אנו מבקשים מכם להתנגד להצעת החוק הנ"ל ולא להמשיך בקידום הליך החקיקה״.

בכתבה בדה-מרקר טוענת ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, כי חקיקה זו לא תשנה את המצב המשפטי אך תייצר אפקט שיפגע בעיתונאים.