עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

חשד לאפליית כלי תקשורת בצנזורה הצבאית בידיעות על המלחמה בעזה

בפניה היום (ג') לצנזור הצבאי הראשי, תא"ל קובי מנדלבליט, דרש הארגון לבדוק חשד לאפליה בהפעלת סמכויות הצנזורה כלפי עיתונאים וכלי תקשורת.

במכתב, הארגון ציין כי בשבועות האחרונים, במהלך מבצע "חרבות ברזל", פורסמו מספר מקרים שבהם נראה על פניו יחס של איפה ואיפה כלפי כלי תקשורת שונים, באותן ידיעות.

במקרה אחד, כתב המשפט של תאגיד השידור הציבורי כאן, אבישי גרינצייג, שלח לאישור הצנזורה ידיעה הנוגעת לדו"ח הערכה של נגדת מודיעין ביחס להתארגנות החמאס לקראת מתקפת ה-7 באוקטובר.הבקשה אושרה ואז נפסלה וכאן 11 שפרסמו אותה, נאלצו להוריד את הידיעה, רק כדי לגלות שלמחרת, בשישי בערב, הידיעה עלתה ע"י ניר דבורי במסגרת התוכנית אולפן שישי.

במקרה אחר, פורסמה ביום ראשון בערב ידיעה של עמית סגל, לפיה יחיא סינוואר פגש חטופים באחת המנהרות ודיבר איתם בעברית, לאחר שאותו מידע נאסר לפרסום ע"י הצנזורה בפניה של הפרשן לענייני ביטחון של עיתון הארץ, עמוס הראל, בנימוק שפרסומה "חושף את יכולות צה"ל".

הארגון ציין כי במכתב הוא מבין את החשיבות של שמירת ביטחון המדינה, אך הדגיש כי גם זכות הציבור לדעת היא ערך עליון. "גם בימים של אירועים ביטחוניים משמעותיים, כמו ימים אלה, יש חשיבות ראשונה במעלה לחיזוק אמון הציבור", נכתב במכתב. "התנהלות של איפה ואיפה פוגעת באמון ועלולה לגרום למערכות העיתונאיות להקפיד פחות על כללי הצנזורה ולפגום באמון הציבור".

הארגון ביקש מהצנזור הצבאי הראשי להסביר את ההחלטות שנערכו במקרים הללו, ולבדוק אם יש מקום לנקוט בצעדים לשיפור שקיפות ותקינות הליכי הצנזורה.