עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

מכתב לרמטכ"ל בנוגע לפגיעה בעיתונאים בעזה

ארגון העיתונאים הוציא (שבת) מכתב דחוף לרמטכ״ל, בעקבות הריגתו של עיתונאי ופציעתם של חמישה נוספים באירועים בגבול רצועת עזה. הארגון דרש הסברים על הירי לעבר עיתונאים ועל ההנחיות שניתנו לחיילים בגבול עזה בכל הנוגע ליחס לצוותי תקשורת.

          לכבוד רב אלוף  גדי איזנקוט

          ראש המטה הכללי של צה"ל

הנדון: דיווחים על ירי לעבר עיתונאים פלסטיניים

ביממה האחרונה התפרסמו דיווחים בכלי התקשורת על עיתונאים פלסטיניים שנורו על-ידי חיילי צה"ל בשעה שכיסו את ההפגנות ליד גדר רצועת עזה אתמול. כתב סוכנות הידיעות AP דיווח כי העיתונאי יאסר מורטגה, צלם וידאו פלסטיני נורה למוות בשעה שניסה לצלם את המהומות באמצעות רחפן. בצילומים שהופצו בכלי-התקשורת בכל העולם נראית גופת העיתונאי, כשעליו לסוטה ועליה מודגשת בבירור המילה PRESS. לפי דיווחים נורו גם חמישה עיתונאים נוספים, שנפצעו. דיווחים אלה צוטטו בכלי תקשורת רבים, לרבות עיתונים רציניים כמו ניו יורק טיימס, וושינגטון פוסט  ו"הארץ".

אנחנו משוכנעים שצה"ל שותף לערכי הדמוקרטיה, לרבות חשיבות חופש העיתונות. עיתונאים – מכל אומה – נמצאים באזורי עימות כדי לדווח על המתרחש. צבא של מדינה דמוקרטית אינו אמור לפגוע בעיתונאים העושים את עבודתם. משום כך אנחנו רואים בחומרה את העובדה שעיתונאים נפגעו.

אנחנו מבקשים ממך לבדוק אם הדיווחים על כך שחיילי צה"ל  ירו לעבר עיתונאים נכונים. אם התשובה לכך חיובית, אנחנו מבקשים לדעת  איך בכוונתך להגיב על מעשים אלה.

אנחנו מבקשים גם לדעת האם קיימות הנחיות צה"ליות לגבי התנהגות בסביבה רוויית תקשורת ולגבי התייחסות לעיתונאים בשעת הפגנות או מהומות אלימות. אנחנו מבקשים לקבל את ההנחיות האלה.

עוד אנחנו מבקשים לדעת האם ההתייחסות המיוחדת לנציגי כלי התקשורת כלולה בתדריכים לקראת כל פעולה מסוג זה, והאם החיילים שהשתתפו בפעולה אתמול תודרכו בנוגע ליחס הראוי לעיתונאים.

בכבוד רב,

­משה רונן

רכז חופש העיתונות

ארגון העיתונאים בישראל