עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

מכתב חריף למפכ"ל: השעו את השוטר שתקף את כתב ynet

ארגון העיתונאים פנה הערב (ד') במכתב חריף למפכ"ל המשטרה, רב ניצב קובי שבתאי, בדרישה להשעות מתפקידו שוטר אשר תקף אתמול בערב את כתב ynet חסן שעלאן.

כתב ווינט חזר מסיקור מותו מירי של הילד וואליד שהאב בג׳סר א זרקא, נעצר ע"י שוטר שתקף אותו באלימות, רק כי ניסה לבצע את עבודתו.

האירוע החמור החל כאשר חסן עצר ויצא מרכבו כדי לצלם פעילות משטרתית בכפר. השוטר שהבחין בחסן דרש ממנו להפסיק לצלם. חסן סירב והזדהה כעיתונאי, ובתגובה החל השוטר להכות אותו באיזור החזה.

בהמשך התקיפה, השוטר חטף את הטלפון של שעלאן ומחק ממנו חומרים עיתונאיים וחומרים אישיים, בהם תיעוד המקרה עצמו. את הערב נאלץ שעלאן לסיים בחדר מיון לאחר שחש בכאבים בעקבות האלימות שהופעלה כלפיו.

סרטון האירוע.

לאורך התקרית, הזדהה חסן כעיתונאי באמצעות תעודת העיתונאי שלו והציג תעודת זהות. השוטר, לעומת זאת, לא נשא כל תג זיהוי וסירב שוב ושוב לבקשות להזדהות בפניו.

אירוע זה מהווה ליקוי מאורות חמור: במקום שהמשטרה תפעל להגן על עיתונאים מפני איומים ומתקפות, עיתונאי נפל קורבן לתקיפה פיזית, לחדירה לפרטיות ולהפרעה חמורה לעבודתו העיתונאית.

השוטר שפגע בחסן עבר בבוטות על שורה של חוקים:
לא הייתה כל זכות לעצור את העיתונאי מביצוע תפקידו ולמנוע ממנו לצלם. אסור היה לו לתקוף אותו פיזית, לגעת בטלפון הסלולרי שלו ובוודאי שלא למחוק ממנו חומרים.

פנינו למפכ״ל המשטרה הערב בדרישה חד משמעית – להשעות את השוטר מיידית על לבירור המקרה, למסור לנו את פרטיו ולפרסם התנצלות בפני חסן.

תקיפת עיתונאים בידי נציגי המדינה היא פגיעה ממשית בחופש הביטוי ובחופש העיתונות. במדינה דמוקרטית, תפקיד המשטרה להגן עליהם – לא לפגוע בהם.

למכתב המלא.