עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

ניצחון לארגון בביה"ד לעבודה: הקיצוצים בחדשות 13 מוקפאים

מאבק ועד עובדי חדשות 13 וארגון העיתונאים בקיצוצים בחדשות 13 נשא פרי, כאשר היום (ג') קבע בית הדין האזורי לעבודה בבת ים, כי מהלכים חד צדדיים שנקטה הנהלת החברה יוקפאו ויתנהל מו"מ בטווח הקצר על הוצאתם לחופשה ללא תשלום של 21 עובדים ובטווח הארוך על מהלכים שבכוונת ההנהלה לקדם, ביניהם קיצוצי שכר וצמצום במצבת העובדים. עד מיצוי המו"מ על התוכנית הרחבה, לא תהיה רשאית ההנהלה לקדם חד צדדית שינויים ארגוניים בחברת החדשות. עובדי חדשות 13, שנקטו יום לפני כן בשביתת אזהרה בת שעה, קיבלו בשעות אחה"צ עדכון על החלטת ביה"ד האזורי לעבודה.

המכתב המלא לעובדים:

שלום לכל עובדות ועובדי חברת החדשות,

קצת בשורות חיוביות בימים המורכבים שעוברים על כולנו, והפעם מבית הדין לעבודה בבת ים שבו התקיים הבוקר דיון שבו ייצגו אותנו נציגי הוועד והצוות של ארגון העיתונאים.

ביה״ד האזורי לעבודה בבת ים הקפיא לפני זמן קצר, במסגרת הדיון בעתירת ארגון העיתונאים וועד עובדי חדשות 13, את הוצאתם לחל״ת של 21 עובדי החברה המועסקים במערכות: ״5 עם יעקב אילון״ ו״חדשות היום עם אלי ומירי״.

במסגרת מתווה ביה״ד, שאושר ע״י הצדדים, נקבע כי על החברה חלה חובה לנהל בנושא מו״מ עם הוועד והארגון וכי היא טרם מיצתה את חובתה זו. במתווה נקבע כי ינוהל מו"מ לפחות עד ל-20.4.20, וככל שלא יושגו הסכמות בעניין 21 עובדים אלה, הצדדים יחזרו לביה״ד להמשך דיון – כשבינתיים עובדים אלה יקבלו את שכרם כרגיל. הארגון והוועד הסכימו כי בכל מקרה שבו יחליטו לנקוט עיצומים יעדכנו על כך את בית הדין מבעוד מועד.

ביה״ד אמנם לא קבע שחלה על החברה החובה להמשיך בשידור התכניות עצמן, אך העובדים מצפים מההנהלה לעשות כן ולהתבסס על כוח האדם האיכותי של מערכות אלה. אין כל סיבה כלכלית להוריד מהאוויר תכניות, כשהעובדים ממשיכים בהעסקתם עפ״י החלטת ביה״ד.

לצד זה נקבע כי עובדי הקונטרול והבמאים, שלא שובצו על ידי החברה לעבודה בשבוע הבא, ישובצו כרגיל למשמרות בהתאם להסדרים הקיימים וללא כל פגיעה בשכרם.

בנוסף, קבע ביה״ד כי עד 17.5.20 הנהלת החברה תציג לוועד ולארגון העיתונאים את התוכנית הרחבה שהיא מעוניינת לקדם ולאחר מכן תנהל עליה משא ומתן, וכי עד אז החברה תימנע מכל פגיעה אחרת בתנאי ההעסקה של עובדי חברת החדשות.

עם זאת, 15 עובדים שכבר הוצאו לחל״ת בשבוע שעבר, ישהו בחופשה ללא תשלום לפרק זמן מוגבל של 45 יום, במסגרת ההתמודדות עם משבר הקורונה.

בנוסף, נקבע כי עד 20.4.20 ההנהלה תנהל עם הוועד והארגון היוועצות בנוגע לשיעור קיצוץ השכר שההנהלה תכננה לקדם, וכי הקיצוץ יהיה קצוב בזמן ויסתיים עם תום משבר הקורונה.

מדובר בהישג גדול, והוא הגיע בין היתר בזכות העמידה המשותפת שלנו כעובדים. חשוב לזכור: אמנם הצלחנו לבלום לעת עתה את הניסיון לפגוע פגיעה אנושה בחברת החדשות, אך הדרך על שמירת חוסנה של החברה ועל עצמאותה העיתונאית עדיין ארוכה ותדרוש מאיתנו מאמצים רבים. אנו מתכוונים להמשיך במשימה וגם להצליח בה.