עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

נפרדים מההסתדרות: ארגון העיתונאים יוצא לדרך עצמאית

מצורף המכתב המלא ששלח היום ארגון העיתונאים לחבריו:

שלום לכל חברות וחברי ארגון העיתונאים,

לאחר כמעט שמונה שנים של עשייה משותפת, בקרוב ארגון העיתונאים יעזוב בצורה מוסכמת את ההסתדרות וייצא לדרך עצמאית. זהו תהליך משמעותי מאוד בחייו של הארגון, שיהפוך אותו להרבה יותר עצמאי ויאפשר לו להשקיע יותר משאבים בכם, חבריו – בשיפור תנאי ההעסקה, קידום חופש העיתונות, עריכת השתלמויות מקצועיות ופעילויות נוספות לחיזוק מעמדם של העיתונאים.

בחודשיים האחרונים צוות מטעם הארגון – שכולל את החברים אבנר הופשטיין, חגי מטר, טל שורר, יאיר טרצ'יצקי, לינוי בר-גפן, מרואן עתאמנה ורן רזניק – השקיע רבות בדיאלוג מול ההסתדרות על בניית מתווה היפרדות שיבטיח לארגון העיתונאים עתיד טוב יותר. המתווה שאליו הגיע הצוות נידון מול הוועדים של כלי התקשורת ואושר פה אחד בישיבה של מזכירות הארגון שדנה בו. זה מהלך תקדימי ובכלל לא פשוט, אך אנו משוכנעים שהתפיסה הערכית, הסולידריות והתעוזה שיפשרו לארגון העיתונאים לקום ולהתבסס נגד כל הסיכויים, יסייעו לו לעמוד בהצלחה גם באתגר הנוכחי.

כשארגון העיתונאים הוקם, בסוף 2011, הוחלט לעשות זאת במסגרת ההסתדרות – מתוך ההבנה שכדי להתחיל מאפס מהלך התאגדות כל כך מורכב ומאתגר יש צורך בגב המשמעותי של ארגון העובדים הגדול במשק. ההסתדרות היתה נכונה להעמיד לרשות ארגון העיתונאים את המשאבים הנדרשים, ולא פחות חשוב מכך – גם את העצמאות שהיוותה מבחינתנו תנאי הכרחי למהלך שכזה. ההסתדרות אכן עמדה בהתחייבויותה – ונתנה גם משאבים, שהלכו והתרחבו עם השנים, וגם עצמאות מוחלטת.

כמעט 4,000 עיתונאים הצטרפו לארגון, הוקמו ועדים בכמעט כל כלי התקשורת בישראל ונחתמו הסכמים קיבוציים רבים. ניהלנו מאבקים אדירים אל מול ניסיונות הסגירה של ערוץ 10, הכוונות לסגור ולפצל את התאגיד, הקריסה של מעריב, האלימות המשטרתית כלפי עיתונאים ועוד. התמודדנו מול הכוחות החזקים במשק ונלחמנו בהצלחה גם למען החופש העיתונאי וגם למען חיזוק היציבות התעסוקתית ושיפור תנאי השכר. כמו תמיד בארגוני עובדים, אלו הצלחות שנולדו בזכות החברות והחברים והנכונות שלכם להתגייס למען המטרות המשותפות.

לפני כחצי שנה, התחלפה צמרת ההסתדרות ואיתה גם הגישה הניהולית. זה הוביל לתמורות פנימיות נרחבות בכלל ההסתדרות, ובתוך כך בא לידי ביטוי גם בשינוי היחס כלפי ארגון העיתונאים. שינוי היחס גרר צמצום משמעותי במשאבים שעמדו לרשות הארגון, באופן שפגע מאוד ביכולת שלנו לעמוד במשימות הרבות והמאתגרות שעומדות לפתחנו. לא פחות חשוב מכך: השינוי העמיד בסכנה מוחשית את העצמאות המוחלטת שממנה ארגון העיתונאים נהנה במשך שמונה שנות קיומו ושהיוותה תנאי בסיסי לשותפות עם ההסתדרות.

חצי שנה זו התאפיינה בריבוי מתחים בין הארגון להסתדרות, בין היתר על רקע מאבק בעקבות הורדת האתר "דבר ראשון" ערב הבחירות והאופן שבו בוצעו השינויים באתר לאחר מכן, מחלוקות קשות לגבי אופן הטיפול בתאגיד השידור הציבורי והעתירה האישית שהגיש יו"ר הארגון נגד השיטה שבה מועבר תפקיד יו"ר ההסתדרות ללא בחירות כלליות.

שינוי היחס של ההסתדרות, לצד מוקדי המתיחות הרבים, הובילו לניסיון משותף שלנו ושל ההסתדרות להגיע לפרידה מוסכמת על מנת שארגון העיתונאים יוכל לצאת לדרך חדשה כארגון עצמאי. לשמחתנו, ארגון העיתונאים ביסס בשמונה השנים הללו מעמד ציבורי, כוח ארגוני (כלומר: החברות והאמון שלכם) ובסיס כלכלי יציב – שלראשונה יכולים לאפשר לו להתקיים ולעמוד במשימותיו הרבות והמאתגרות גם מחוץ להסתדרות. המתווה שאליו הגענו עם ההסתדרות לא רק מבטיח את הקיום של הארגון אלא גם מייצר לדעתנו בסיס לצמיחה משמעותית והרחבת הפעילות לתחומים שעד כה לא היו לנו המשאבים לטפל בהם כפי שרצינו.

המתווה מתחלק לשלושה שלבים: בשלב הראשון, שיימשך עד סוף השנה הנוכחית, מרבית ההוצאות של הארגון נותרות על חשבון ההסתדרות אך במקביל אנו יכולים לפעול כדי להעביר ועדים ועיתונאים לעמותה שתרכז את הפעילות של הארגון החדש. בשלב השני, שיימשך עד סוף 2020, ההסתדרות תעביר אל הארגון החדש את כלל דמי החבר ודמי הטיפול שהיא גובה מעיתונאים, והארגון החדש ימשיך לטפל בכל ההתארגנויות שעדיין נותרו בהסתדרות (ומטבע הדברים גם באלו שכבר עברו לארגון החדש). באופן זה אנחנו יכולים להבטיח ששום התארגנות לא תיפגע מהמהלך ולא יהיה אף לא רגע אחד של ואקום ביציגות. בשלב השלישי, שיתחיל בינואר 2021, תתבצע היפרדות מוחלטת בין הגופים – והתארגנויות ועיתונאים שעד אז לא יעברו לארגון החדש יישארו בטיפול בלעדי של ההסתדרות.

במקביל למשא ומתן מול ההסתדרות, ניהלנו גם דיאלוג מתמשך עם אגודת העיתונאים בירושלים במטרה לשלב כוחות ולייצר איגוד אחד גדול, עצמאי וחזק של כלל העיתונאים בישראל. עד כה,הדיאלוג טרם הבשיל להסכמות, אך מבחינתנו הדלת לחיבור פתוחה ואנו מקווים ומאמינים שבימים הקרובים האגודה תקבל את ההחלטה המתבקשת.

אנחנו נמשיך לעדכן, ובינתיים – אם יש לכם שאלות, ריכזנו בעבורכם תשובות בקישור המצורף. אם יש שאלות נוספות שאינן מופיעות בקובץ, מוזמנים לשלוח אותן אלינו לכתובת office@itonaim.org.il. בימים הקרובים נתחיל לקיים הסברה יותר מעמיקה של המהלך ולהחתים כמה שיותר עיתונאים לארגון החדש. זה לא יהיה פשוט או קל, אך זה ללא כל ספק המהלך הנכון לעת הזאת לציבור העיתונאים בישראל.

הצוות לקידום ההיפרדות מההסתדרות,

אבנר הופשטיין, חגי מטר, טל שורר, יאיר טרצ'יצקי, לינוי בר-גפן, מרואן עתאמנה ורן רזניק.