עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

פורום חדש יתכנס מדי חודש לדון באלימות כלפי עיתונאים

בפגישה שהתקיימה אתמול (א') במשרד המשפטים, הוחלט על הקמת פורום משותף למשטרה וארגון העיתונאים והעיתונאיות אשר יתכנס אחת לחודש במטרה לדון ולמצוא פתרון למקרים של אלימות נגד עיתונאים. בנוסף, המשטרה תבחן אפשרות להוסיף, לבקשת הארגון, סעיף הצהרתי לנוהל הקיים לפעילות המשטרה מול עיתונאים באירועים מבצעיים, לפיו המשטרה מכירה בכך שלעיתונאים מעמד דומה לעובדי מדינה, ולכן נדרשת הגנה על עיתונאים בעת מילוי תפקידם.

החלטות אלו התקבלו אתמול במפגש רב משתתפים שהתקיים במשרד המשפטים בירושלים, אליו הגיעה צמרת הייעוץ המשפטי לממשלה (בהובלת המשנים ליועמ״שית עו״ד אביטל סמפולינסקי ועו״ד שרון אפק) ובכירים נוספים בייעוץ המשפטי, ראש חטיבת הדוברות, תנ״צ שלומי שגיא, נציגי ארגון העיתונאים והעיתונאיות, המנכ״ל אלי גרשנקרוין, היועמ״ש עו״ד אמיר בשה ואחראית חופש העיתונות ענת סרגוסטי.

46_16 אלימות
בפגישה הצגנו בפני הפורום נתונים מדאיגים על עלייה משמעותית באלימות נגד עיתונאים בחצי השנה האחרונה. נציגי הארגון הדגישו את הצורך והחובה להגן על עיתונאים, לאפשר להם לבצע את תפקידם, לחקור ולהעמיד לדין כל מי שפוגע באלימות בעיתונאים ומפריע להם בביצוע תפקידם וכמובן בצורך בטיפול מערכתי באלימות שוטרים נגד עיתונאים.

נציגי הארגון הדגישו את הצורך והחובה להגן על עיתונאים, לאפשר להם לבצע את תפקידם, לחקור ולהעמיד לדין כל מי שפוגע באלימות בעיתונאים ומפריע להם בביצוע תפקידם וכמובן בצורך בטיפול מערכתי באלימות שוטרים נגד עיתונאים, מקרים פסולים שיש למגר. הישיבה התקיימה אחרי שהארגון הציג בוועדת הכלכלה של הכנסת את הנתונים המפורטים של אלימות נגד עיתונאים, מתוך מאגר הנתונים שהארגון הקים כבר בתחילת 2020 ומתעדכן מאז ברציפות. יו״ר ועדת הכלכלה, דוד ביטן ביקש שהעיתונאים והמשטרה יבחנו את הנוהל הקיים ויעדכנו אותו במידת הצורך. כדאי לציין שהנוהל גובש בין המשטרה לארגון העיתונאים, בעקבות בג״ץ שהגיש הארגון (באמצעות עו״ד אמיר בשה), שדרש ניסוח נוהל כזה שייאפשר סיקור זירות אירוע ויגן על חופש העיתונות.

נציגי הארגון לוועדת הכלכלה של הכנסת נתונים שנלקחו מתוך המאגר, אשר עבר לאחרונה עדכון וכעת מאפשר הורדה של מלוא הנתונים לגבי מתקפות נגד עיתונאים כקובץ CSV.

לא נשלים עם אלימות גוברת נגד עיתונאים ועיתונאיות!