עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

"צו הרחקה לעיתונאי כאן - החלטה בלתי מידתית ופוגענית"

תגובת ארגון העיתונאים להחלטת בית משפט השלום בטבריה על צו הרחקה נגד עיתונאי "כאן", יפעת גליק וחן ביאר: "יש לדחות מכל וכל את הניסיון הפסול להרתיע עיתונאי מלבצע את מלאכתו העיתונאית באמצעות טענה להטרדה מאיימת. אין זה ראוי שבית המשפט יעסוק בנושא מהותי ועקרוני הנוגע למעמד העיתונאי בישראל וחופש העיתונות במעמד צד אחד ובאופן נמהר.

ארגון העיתונאים הגיש היום לבית המשפט בקשה להצטרף להליך במעמד של ידיד בית משפט, וזאת מאחר שמדובר בסוגיה עקרונית של הגנה על יכולתם של עיתונאים לסקר אנשי ציבור ללא הפרעה. זאת לא רק פגיעה בזכותם של העיתונאים לבצע את עבודתם, אלא פגיעה בציבור, שבשמו העיתונאים פועלים ומסקרים את נבחרי הציבור, ואנו מצפים שבית המשפט יבטל את הצו לאלתר. מצופה מנבחרי ציבור, ובהם גם ראש עיריית טבריה הנבחר, להבין את תפקיד העיתונות במדינה דמוקרטית ולכבד את עבודתם של העיתונאים, גם כשהם מעבירים עליו ביקורת".

בבקשת ההצטרפות להליך כתבו עורכי הדין של ארגון העיתונאים ד"ר מורן סבוראי ואמיר בשה בין היתר כי "מדובר בהחלטה פוגענית ביותר, הפוגעת בערכי יסוד של השיטה ובהם זכות הציבור לדעת, חופש הביטוי וחופש העיתונות. עוד פוגעת ההחלטה – כאמור – בחופש התנועה של העיתונאים, וזאת לימים רבים ביותר תוך ששמיעת הבקשה במעמד הצדדים נקבעה רק בעוד שבוע ימים ממועד מתן ההחלטה. הקביעות החמורות והפוגעניות, ולרבות זו הקובעת כי העיתונאים יוזמנו לדיון באמצעות המשטרה (!) אינן סבירות, ואינן עומדות בכללים בסיסיים של מידתיות, ובנוסח ובאופן בו ניתנו גם עלולות לפגוע בשמם הטוב ובמוניטין המקצועי של העיתונאים, כמו גם ליצור אפקט מצנן פוגעני בחופש העיתונות בכללותו".

 

לקריאת הבקשה שהוגשה לבית המשפט: לחצו כאן