עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

אולפני החדשות חייבים להיות שוויוניים ולארח 50% נשים בכל פאנל

ארגון העיתונאים והעיתונאיות ומיזם 5050 פנו הבוקר (א') בדרישה למנכ"לי חברות החדשות לדאוג לאיזון מגדרי בדוברים המופיעים במשדרי החדשות במלחמה.

במכתב צוין כי "מקומן של נשים סביב שולחן קבלת ההחלטות; לחברות החדשות יש הזדמנות לעשות את השינוי כבר עכשיו ולהחליט שבכל נושא יהיו לפחות 50% נשים".

המכתב, מטעם הארגון יחד עם מיזם 5050 ומספר ארגוני נשים ושוויון, נשלח למנכ"לי חברות החדשות של הערוצים כאן 11, חדשות 12, חדשות 13, עכשיו 14, בדרישה לייצר אולפני החדשות שוויוניים ולארח 50% דוברות ופרשניות.

"ממבט מהיר וגם ממחקר מעמיק יותר ניתן לראות כי בכל הפאנלים ב 55 הימים שחלפו, ובעיקר ברצועות השידור ובפריים טיים- יש רוב מכריע לגברים סביב השולחן. כל זה למרות שבמצבת כוח האדם של חברות החדשות יש מספר משמעותי של עיתונאיות, כתבות ומומחיות בתחומים שונים"

המכתב נשלח בעקבות מחקר שנעשה על ידי יפעת מחקרי תקשורת עבור ארגון העיתונאים והעיתונאיות, העין השביעית ועמותת הצלחה. במחקר נבחן את ייצוג הנשים בערוצי הטלוויזיה והרדיו במחצית הראשונה של שנת 2023. המחקר מצא ששיעור הגברים באולפנים כפול מזה של הנשים (68% גברים לעומת 32% נשים).

יעל יחיאלי, מייסדת מיזם 5050 שותפות ושוויון מגדרי: "כבר חודשיים שאנחנו דבוקים למסך במעקב אחרי המלחמה ובשבוע האחרון בדריכות לקראת חזרת החטופות והחטופים. בכל האולפנים בעיקר גברים מפרשים לנו את המציאות. המלחמה הזו הבהירה עד כמה חשוב שתהיינה 50% נשים במוקדי קבלת החלטות, וזה כולל גם את מוקדי ההשפעה על התודעה הציבורית".

ענת סרגוסטי, אחראית חופש העיתונות בארגון: "אין שום סיבה שבעולם שדווקא במלחמה, שההשפעה שלה על האזרחים היא כל כך גדולה, מי שיפרש עבורנו את המציאות הם גברים בכלל וגנרלים לשעבר בפרט. חייבים לשמוע גם נשים באולפנים ולא רק בתפקיד האימא שמחכה לבן החטוף".

למכתב המלא.