עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

תביעת לשון הרע נגד הארגון נדחתה, נפסקו הוצאות לתובעים

תביעת לשון הרע שהגישו האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית וראשיו נגד הארגון נדחתה היום (א') על הסף. בהליך שהתנהל בבית משפט השלום בת"א, נקבע שהתובעים ישלמו לארגון הוצאות שכר טרחה בסך 21,500 ₪. השופט גיא היימן קבע בפסק דינו שאין מקום לבצע בירור מקיף של תובענה חסרת בסיס באופן שיכביד על הצדדים ודחה את התביעה.

כמפורט בפסק הדין, ביום 16.12.2020 שלח מנהל המחלקה המשפטית בארגון העיתונאים, עו"ד אייל וייס, מכתב המתרה על כך שהעמותה מציגה עצמה כמי שמייצגת עיתונאים, ובין היתר מנפיקה "תעודות עיתונאי" לחבריה, גם אם אינם עיתונאים, ואף שולחת נציגים למועצת העיתונות על תקן של "נציגי עיתונאים". זאת, על אף שרבים מהנושאים ב"תעודת עיתונאי" מטעם העמותה אינם עיתונאים. עוד הובהר במכתב זה שהדבר מביא לפגיעה במעמד וביכולת התפקוד של העיתונאים בישראל, וזאת באמצעות הצפה של תעודות עיתונאי פיקטיביות לכאורה וייצוג עיתונאים ללא כל סמכות או בסיס, ושארגון העיתונאים שומר על זכותו לפעול בכל אפיק משפטי רלוונטי בעניין. בתגובה החליט האיגוד לעיתונות תקופתית לתבוע את ארגון העיתונאים בתביעת לשון הרע בדרישה לתשלום פיצויים ע"ס 300 אש"ח.

בפסק דינו, קבע השופט הימן שמכתב זה יועד לתובעים בלבד, ושארגון העיתונאים לא עשה דבר להפצתו של המכתב לנמענים אחרים זולת בעלי תפקידים בארגון העיתונאים ובאיגוד לעיתונות תקופתית. עוד נקבע בפסק הדין שארגון העיתונאים היה רשאי לשלוח מכתב התראה בניסיון לעמוד על בירור הטענות בין הצדדים, וששליחת מכתב כאמור חוסה תחת ההגנה שנקבעה לכך בחוק איסור לשון הרע. השופט היימן אף קבע שעילות שונות שהופיעו בכתב התביעה היו חסרות בסיס, ושסכום התביעה שנדרש על ידי התובעים – 300 אלף שקל – מופרז וחסר כל אחיזה בפסיקה בעניינים של לשון הרע וגורר נתבעים להוצאות גבוהות מן הנדרש בהגנה על ענינם.

לפיכך, התביעה נדחתה על הסף ובית המשפט פסק שהתובעים ישלמו לארגון העיתונאים שכר טרחת עורכי דין בסך כולל של 21,500 ₪.

את ארגון העיתונאים ייצגו בהליך עורכי הדין אמיר בשה, מורן סבוראי וחן ויסברג ממשרד בשה זבידה סבוראי.