עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

תם סכסוך העבודה בידיעות אחרונות: הסכם קיבוצי נוסף נחתם

לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן אשר לווה בסכסוך עבודה פעיל ומאבק עובדים שהלך והחריף, נחתם היום הסכם ביניים בין ועד עיתונאי ידיעות אחרונות, כלכליסט, לאשה ו-Xnet וארגון העיתונאים לבין הנהלת החברה. ההסכם מעניק לעיתונאים קרנות השתלמות, מסדיר תוכנית צמצומים ותקופת חסינות מפיטורים ומחזיר לעובדים את הכסף שנוכה ממשכורתם בעקבות העיצומים שנקטו. הצדדים הסכימו להמשיך במו"מ אינטנסיבי לחתימה על הסכם קיבוצי רחב.

מכתב עדכון לעובדי ועד עיתונאי ידיעות אחרונות, כלכליסט, לאשה ו-Xnet שנשלח לאחר החתימה על ההסכם:

"שלום לכולם, אחרי תקופה ארוכה של סכסוך עבודה שהלך והחריף – אנחנו מבקשים לעדכן, כי חתמנו על הסכם ביניים עם הנהלת "ידיעות אחרונות", שמסדיר כמה נושאים שהיו במחלוקת: החזרת כל הכסף שנוכה מהשכר בשל העיצומים, תוכנית הצמצומים ותקופת החסינות מפיטורים, תוספת קרנות השתלמות לשכר, והמשך מו"מ אינטנסיבי עד לחתימה על הסכם קיבוצי רחב. להלן עיקרי ההסכם שנחתם:

1- פיטורי העובדים. תוכנית הצמצומים שההנהלה החלה לקדם חד-צדדית הוסדרה בהסכם, המבוסס על המתווה שהוצע על-ידינו. הנה עיקריו: א. לאחר ש-13 עובדים כבר פרשו מרצון, 3 עברו לעבוד ב-Ynet ו-7 פוטרו, מספר המשרות שהוסכם לצמצם מעתה ועד סוף תקופת ההסכם יעמוד על 22. ב. העובדים המפוטרים יקבלו מענק, שיכול להגיע עד לגובה של 2 משכורות, בהתאם לוותק. ג. כל עובד שיפרוש מרצון, או מכל סיבה אחרת, מבלי שמשרתו תאויש – יוריד אדם נוסף מ"מכסת" המשרות שהוסכם לצמצם. ג. עד יום ראשון הקרוב (!), 10 במרץ, ניתן עדיין להגיש בקשה לפרישה מרצון בתנאים מיוחדים (מענק שיכול להגיע ל-12 משכורות, בהתאם לוותק). ד. החל מ-11 במרץ תוכל ההנהלה לצמצם 9 משרות (שמהן יופחת מספר הפורשים/עוזבים). ה. בדצמבר ייפתח "חלון פרישה" נוסף בן חודש. החל מ-5 בינואר 2020 יצומצמו עוד 13 משרות (שמהן יופחת מספר הפורשים/עוזבים). ו. החל מ-1 ביולי 2020 ועד 28 בפברואר 2021 ההנהלה לא תוכל לבצע פיטורי צמצום. המשמעות: בשלוש שנים וחודשיים שבין 1 לינואר 2018 (המועד שבו ההנהלה התכוונה להתחיל את הפיטורים) ועד 28 בפברואר 2021 (אז תסתיים ה"חסינות") יפוטרו לכל היותר 29 עיתונאים – וזאת מול 50 המפוטרים שההנהלה דרשה באופן מיידי. למעשה, לפחות 95 אחוז מהעיתונאים מוגנים מפיטורי צמצום במשך שלוש שנים, שאחת מהן כבר חלפה.

2- החזר הסכום שנוכה. ההנהלה תחזיר באופן מיידי את מלוא הסכומים שניכתה משכרם של עובדים שהשתתפו בעיצומי האזהרה.

3- תוספת קרנות השתלמות. החל מהחודש הקרוב, כל עובד שיגיע לוותק של 4 שנים בעיתון יקבל קרן השתלמות עם הפרשות מעסיק בגובה 2.5 אחוז משכרו. מדובר בהישג כלכלי משמעותי, תוספת שכר לכל דבר, שיתרונה הוא שהיא פטורה ממס. במו"מ על ההסכם הקיבוצי הרחב נפעל לכלול הטבות כלכליות נוספות.

4- ההסכם הקיבוצי. סוכם על המשך משא-ומתן אינטנסיבי לחתימה על הסכם קיבוצי רחב, שמבחינתנו יכלול כאמור הטבות נוספות, כמו גם הסדרה של סוגיות ארגוניות ואתיקה עיתונאית.

5- ביטול סכסוך העבודה. מתוך רצון להרגיע את הרוחות ולתת הזדמנות למשא-ומתן הקיבוצי לעלות על פסים חיוביים, אנחנו נבטל את סכסוך העבודה הקיים, בתקווה שנצליח להגיע להסכם קיבוצי טוב, שישפר את תנאי ההעסקה במערכת, ללא צורך בחזרה לסכסוך נוסף. לסיכום, הסכם שמעגן בתוכו הסכמה לפיטורי חברים לעבודה לא יכול להיות בשורה משמחת, אולם אנו משוכנעים, כי בזכות ההתעקשות שלנו על תוכנית פרישה מרצון ועל פיצול ל"פעימות" – מספר המפוטרים הסופי יהיה נמוך בהרבה מהמתוכנן ואף מזה שהוסדר בהסכם. לא היינו מגיעים לכך בלי ההירתמות המוחלטת של כולכם, כולל הנכונות לממש את זכות השביתה, שהיא בסופו של דבר הכלי המרכזי העומד לרשות העובדים כדי לשמר ולשפר את תנאי ההעסקה שלהם. כל הכבוד! בימים הקרובים נקיים אסיפות עובדים להבהרת פרטי ההסכם והמשך המשא ומתן. השתתפותכם חשובה. ועד עיתונאי ידיעות אחרונות, כלכליסט, לאשה ו-Xnet"