עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

דיון בוועדת כלכלה לאור העליה החדה במקרי אלימות נגד עיתונאים

מנכל הארגון, אלי גרשנקרוין הופיע היום (א') בפני ועדת כלכלה לאור עליית מקרי האלימות כלפי עיתונאים ועיתונאיות בחצי השנה האחרונה. הדיון עסק ביישום נוהל משטרתי שימנע תקיפת עיתונאים. נוהל זה הוכן בשיתוף צוות מטעם ארגון העיתונאים והעיתונאיות לפני מספר שנים ומאז משמש בסיס לפעילות משטרה מול עיתונאים. במקביל קיים צורך חוזר ונשנה לתקשר את הנוהל ולרענן אותו בפני שוטרים הנמצאים במוקדי חיכוך.

במהלך הדיון הצגנו את הנתונים בדבר מתקפות נגד עיתונאים, על ההבדלים ביניהן. רוב המתקפות מתקיימות בשני מישורים: אלימות כלפי עיתונאים מצד המשטרה ואלימות כלפי עיתונאים מצד אזרחים. במקביל, ככל שגובר הקיטוב בישראל וקיימת הסתה נגד גופי תקשורת, משמשת הרשת החברתית במה להסתה פרועה נגד עיתונאים. חופש העיתונות הוא אבן יסוד במשטר דמוקרטי ואנחנו מצפים מנבחרי הציבור להוריד את הלהבות ולהפסיק להתנגח בגופי התקשורת.

לעמדתנו, על המשטרה לפעול בנחישות, לעצור ולחקור חשודים בתקיפת עיתונאים ולדאוג למצות איתם את הדין על מנת לייצר הרתעה לתוקפים פוטנציאליים. כמו כן, נדרש חידוד נהלים מול השוטרים בשטח, לתחקר ולפעול בצורה תקיפה נגד שוטרים שפועלים באלימות, מעכבים או עוצרים עיתונאים ללא כל הצדקה.