עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

ביה"ד לעבודה קבע: יו"ר ועד מקומוני ידיעות לא יפוטר

בפסיקה שהתקבלה היום (א'), קיבל ביה"ד האזורי לעבודה בת"א את טענות הוועד וארגון העיתונאים לפיהן הנהלת ידיעות תקשורת ניסתה לפגוע בהתארגנות העובדים בחברה. בית הדין ביטל את ההליך לפיטוריו של יו"ר הוועד, דני טנקל, והטיל קנס של 25 אלף ש"ח על ההנהלה.

השופט תומר סילורה קבע כי פיטוריו של דני טנקל, ממובילי ההתארגנות ברשת המקומונים של ידיעות, נגעו לחלקו בהקמת הוועד בקבוצה ועלולים להיות "הצעד הראשון בהפלת ההתארגנות כולה" | 'ידיעות תקשורת' תשלם לנציגות העובדים 25 אלף ש"ח כפיצויים.

פסק הדין המלא.

עובדי ידיעות תקשורת, רשת המקומונים של קבוצת 'ידיעות אחרונות', התאגדו בהסתדרות בדצמבר 2017. טנקל, עורך ספורט במקומוני השרון של הקבוצה מעל ל18 שנים, היה ממובילי ההתארגנות. בין הוועד להנהלה התקיים מו"מ לחתימה על הסכם קיבוצי, במהלכו הוכרז על סכסוך עבודה בקבוצה. כשבועיים לאחר התחלת ההתארגנות זומן טנקל לשימוע ונמסר לו כי ההנהלה אינה מרוצה מתפקודו והחל הליך לפיטוריו, תוך העלאת טענות שלא הועלו בטרם החל בהובלת התארגנות העובדים. נציגי ההנהלה ביטלו בסופו של דבר את פיטוריו של טנקל, אך ניסו לפטרו בשנית בכחלק מהליך צמצומים בחברה בתחילת השנה. ביה"ד קבע כי לא ניתן לפטרו בעת זו מחשש לפגיעה בהתארגנות העובדים בחברה.

מפסק הדין:

"לא עלה בידי ידיעות תקשורת להוכיח שפיטוריו אינם נגועים בסיבות שאינן לגיטימיות, כגון פעילותו הענפה בהתארגנות – ועל כן, אנו קובעים כי אין לפטרו. בהקשר זה נזכיר, כי אף אם היו שיקולים ענייניים המצדיקים את פיטורי מר טנקל, הרי די בכך שההחלטה על פיטוריו נשענה בחלקה על שיקולים פסולים הקשורים במימוש זכות ההתארגנות כדי 'להכתימה' ולקבוע כי היא בטלה".

במקביל, קבע בית הדין כי החברה תשלם לארגון העיתונאים ולוועד פיצוי בסך 25 אלף ש"ח בשל הפגיעה בהתארגנות ולצורך הוצאות משפט. השופט סילורה ציין כי סכום הפיצוי נפסק במקרה זה במשורה, הגם שיש פסיקות המחייבות בפיצוי גבוה הרבה יותר, "וזאת על מנת שלא להעכיר עוד יותר את יחסי העבודה בין הצדדים בתקופה השברירית של ניהול מו"מ להגעה לחתימה על הסכם קיבוצי".

ארגון העיתונאים יוצג בהליך על ידי עורכי הדין אמיר בשה ומורן סבוראי.