עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

תקשורת חופשית מפחד: סיכום אירועי הכנס והיעד לטיפול בתופעה

בפוסט שעלה היום (ג') ערך ארגון העיתונאים סקירה של עיקרי הדברים בכנס "תקשורת חופשית מפחד":

האם התקשורת בישראל היא סביבת עבודה רעילה לעובדות ולעובדים?

אם להסתמך על שורה של תחקירים עיתונאיים שפורסמו בחודשים האחרונים – התשובה למרבה הצער היא חיובית.

העבודה העיתונאית, שבמהותה היא עבודה של מחשבה חופשית, יצירה, סקרנות וחיפוש אחרי האמת והפיכתה לסיפור – הפכה לשדה מוקשים של השפלות, דרישות בלתי סבירות, ניצול לרעה של כוח.

ולנוכח המציאות הקשה שעלתה מהתחקירים, החלטנו לא להסתפק בגינוי, טיפול פרטני במקרים שונים או פניות למו"לים השונים.

החלטנו להציב סטנדרט חדש – מתבקש יש לומר – שייצר סביבת עבודה ראויה ומכבדת בכלי התקשורת. סטנדרט שיסייע לבער את התופעות הפסולות של התעמרות בעובדות ובעובדים.

במהלך מקצועי, בשילוב המומחיות והמומחה הכי חזקים בתחום, ניסחנו  את התקנון למניעת התעמרות בעבודה בענף התקשורת.

בשבוע שעבר הצגנו את התקנון בכנס שהקודש לנושא ונקרא "תקשורת חופשית מפחד". בכנס השתתפו עשרות עיתונאים ועיתונאיות, נציגים מכלי תקשורת שונים, חברי ועדים, מומחים בנושא התעמרות בעבודה, עובדות ועובדי הארגון, וכמובן נציגות של הנהגת ארגון העיתונאיות והעיתונאים.  הכנס העניק הזדמנות להבין כיצד התפתחה התשתית המשפטית בנושא התעמרות בעבודה, כיצד סולידריות בין העובדים תורמת להעלאת המקרים אל פני השטח, מדוע קיימת חשיבות עליונה לקיומו של מנגנון מתפקד שייטפל בתלונות על התעמרות וכיצד ניתן באמצעות הדרכה נכונה לטפל כראוי בהתנהגות מתעמרת, עוד בטרם פגעה בעובד או עובדת ולמנוע את התופעה הפסולה.

הבטחנו בכנס, ונבטיח גם כאן, שהחלטנו להציב יעד שאפתני: לעקור מהשורש את תופעת ההתעמרות בעבודה בכלי תקשורת, באמצעות מכלול כלים שיבטיחו סביבת עבודה מקצועית ועניינית ובראשם התחייבות של המעסיקים למנגנון למניעה וטיפול בהתעמרות, בראש ובראשונה ע"י אימוץ התקנון שהוצג בכנס. זו החובה שלנו כארגון עובדים אשר שם בראש מעייניו הבטחת סביבת עבודה בריאה לעיתונאים ולכל העובדים בענף התקשורת. אנחנו, מצידנו, נעשה הכול כדי שהתקנון הזה יוטמע ויהיה חלק אורגני מההסכמים הקיבוציים בכלי התקשורת.

לקראת הכנס הקלטנו גם ארבעה פרקי פודקאסט.

אנחנו רוצים להודות לשותפים שלנו לייזום, הפקה וניהול של הכנס:

לחברי צוות המומחים שכתבו את התקנון למניעת התעמרות בעבודה:
ד"ר אורית קמיר, איתן מאירי, ענת סרגוסטי,עו"ד ד"ר מורן סבוראי, וזיו ברקוביץ'.

תודה לחברי וחברות הפאנל שדן בתופעת ההתעמרות מפרספקטיבות שונות: ח"כ עאידה תומא סלימאן, עמוס שוקן, אורית קמיר, בירנית גורן, יואב קרקובסקי ואלירן גבאי.

תודה לכבוד השופטת איילה פרוקצ'יה שכיבדה אותנו בנוכחותה ונתנה הרצאה מרתקת על ההתפתחות של הטיפול המשפטי והחוקתי בתופעת ההתעמרות בעבודה.

תודה לעיתונאים שעסקו בשנה האחרונה ביתר שאת ובאינטנסיביות בתופעת ההתעמרות בעבודה בענף התקשורת: תמר קפלנסקי, אבנר הופשטיין, תומר מיכלזון, מערכת פוליטיקלי קוראת.

תודה לספריית בית אריאלה על אירוח הכנס והאכסניה להקלטת סדרת הפודקאסטים "תקשורת חופשית מפחד" לקראת האירוע.

תודה לחברי הועד המנהל של הארגון שיזמו והקימו את הכנס: אבנר הופשטיין ויואב קרקובסקי.

ותודה לחברנו ושותפינו מארגון עובדי התקשורת על הסיוע בארגון הכנס.