עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

ממשיכים להיאבק נגד תקנות המעקב דיגיטלי אחרי עיתונאים

הבוקר (ד') הגיש ארגון העיתונאים הסתייגות להצעת חוק חדשה שהממשלה מתכוונת להניח על שולחן הכנסת, בדרישה להחריג את העיתונאים מהחוק המאפשר ביצוע מעקב טלפוני, כדי לשמור על חופש העיתונות והחסיון העיתונאי – שני ערכים בעלי מעמד חוקתי מיוחד.

בתחילת השבוע פנה הארגון לבג"ץ והתריע כי התקנות לשעת חירום המאפשרות מעקב דיגיטלי אחרי אזרחים פוגעות בחיסיון העיתונאי ובשל כך גם בחופש העיתונות וכי "ללא ביטול התקנות ו/או תיקונן הדרמטי באופן שיאפשר שמירה על חופש העיתונות וחסיון מקורות עיתונאים, עלול להיווצר אפקט מצנן משמעותי שיגרום לפגיעה ישירה או עקיפה ביכולת של עיתונאים לבצע מלאכתם". כמו כן נטען כי "עצם הידיעה שמכשירי הטלפון הניידים הנ"ל מנוטרים והמידע בהם מעובד עלול למנוע ממקורות פוטנציאליים להעביר לעיתונאים מידע בעל ערך ציבורי – מה שיפגע לא רק בפעילותה התקינה של העיתונות החופשית אלא גם בציבור שלמענו המידע נאסף ומפורסם".

בעקבות העתירה, הורו השופטים למדינה להשיב לטענות בתוך 7 ימים.

בעתירה, שהוגשה באמצעות היועצת המשפטית של ארגון העיתונאים, ד"ר מורן סבוראי ממשרד בשה-זבידה-סבוראי, נכתב כי "היום, לא פחות מתמיד ואולי אפילו דווקא יותר מתמיד, נדרשת עבודה עיתונאית אמיצה ואחראית, שתמשיך לסקר את המערכת הפוליטית במדינת ישראל ולחשוף את תחלואיה; שתמשיך לבחון את מערכת הבריאות ומדיניותה וקשייה, לרבות קשיי תקציב, קשיים לוגיסטיים, חסרים, חוסר קוהרנטיות בטיפול בבעיות, וליקויים אחרים שעלולים חו"ח לפגוע בבריאות הציבור". בעתירה הודגש כי "הכלי המרכזי שמאפשר חשיפות כאלה שכה חשובות לאינטרס הציבורי הוא החסיון העיתונאי שמגן על המקור ומאפשר לו להעביר את המידע החשוב".