עבריתالعربيةEnglish

השארו מעודכנים

עדכונים והודעות מאת ארגון העיתונאים בישראל בשלל נושאים אקטואליים

< חזרה לכל החדשות הארגון

מכתב ליועמ״ש מנדלבליט: דורשים הבהרות בעניין תחקיר NSO

ארגון העיתונאים פנה אחה״צ (ג') ליועץ המשפטי לממשלה, ד״ר אביחי מנדלבליט, בבקשה לפתוח בבדיקה בעקבות חשיפת כלכליסט על שימוש המשטרה באפליקציית פגסוס של nso לצורך מעקבים והאזנות אחר אזרחים.

במכתב כותב עו״ד אמיר בשה, היועץ המשפטי של ארגון העיתונאים כי קיים חשש כבד שנעשה שימוש פסול ברוגלה לצורך מעקב אחר עיתונאים ומקורותיהם.

״ עולה חשש כי משטרת ישראל משתמשת בתוכנת ריגול של חברת NSO כדי לפרוץ מרחוק לטלפונים של אזרחים ישראלים ללא צווי חיפוש או האזנה, באופן המעלה את החשש הכבד כי בוצעו מעקבים בדרך זו גם אחרי עיתונאים ומקורות עיתונאיים.

״חופש העיתונות והחיסיון העיתונאי מהווים אבני בניין מרכזיות בחומה המגנה על משטר דמוקרטי ומעמדן מעוגן היטב בדין הישראלי. היה ומשטרת ישראל ניהלה מעקבים אחרי עיתונאים ומקורות עיתונאיים אזי מדובר בהתנהלות שאינה כדין, בניגוד לנהלי המשטרה עצמה בנושא, תוך פגיעה חמורה בחופש העיתונות ובתוך כך, בחיסיון מקורות ובזכויותיו של הציבור.

תחקיר NSO שהתפרסם בכלכליסט

״נבקש את התערבותך הדחופה, המהירה והעניינית, בכל הנוגע לחשש כבד המשקל ולפיו, התנהלו מעקבים על-ידי משטרת ישראל גם אחרי עיתונאים ו/או מקורות עיתונאיים. נבקשך לפעול בדחיפות לבחינה מקיפה של הנושא ובכלל זה התייחסות לדברים הבאים, וזאת בשים לב לתגובת משטרת ישראל לתחקיר, המעלה תמיהות:
האם היועמ"ש או מי מטעמו היה מודע לאישורים שקיבלה משטרת ישראל להשתמש ברוגלות של nso כדי לעקוב אחרי טלפונים של עיתונאים ישראלים; האם היועמ"ש או מי מטעמו אישר למשטרה לעשות שימוש בתוכנות הריגול; האם אושר למשטרה להשתמש בתוכנות הריגול ללא מתן צו שיפוטי”

המכתב המלא